خبرنگاران انتقاد پمپئو از مجوز دادگاه لاهه درباره بررسی جنایات جنگی آمریکا در افغانستان

به گزارش کنفرانس هکا، تهران- خبرنگاران- مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا بامداد جمعه در پیامی توئیتری از مجوز دادگاه لاهه برای تحقیق درباره جنایات جنگی آمریکا در افغانستان انتقاد کرد.

خبرنگاران انتقاد پمپئو از مجوز دادگاه لاهه درباره بررسی جنایات جنگی آمریکا در افغانستان

مایک پمپئوا در پیامی توئیتری مجوز دیوان بین المللی کیفری برای تحقیق درباره جنایات جنگی آمریکا در افغانستان را غیرقانونی و غیرموجه دانست.

وی همچنین تاکید کرد که آمریکا اقدامات لازم برای حفاظت از حاکمیت ملی خود و محافظت از شهروندانش را انجام خواهد داد.

براساس حکم قضات تجدید نظر این دیوان، قرار است علاوه بر بررسی نقش نیروهای نظامی و اطلاعاتی آمریکا، نقش نیروهای طالبان و نیروهای دولت افغانستان در جنایات جنگی از اول ماه مه 2003 میلادی مورد بررسی قرار گیرد.

سال قبل بود که چند قاضی مراحل مقدماتی دیوان کیفری بین المللی اذعان کردند که جنایات گسترده ای در افغانستان صورت گرفته است، اما با آغاز تحقیقات در این زمینه مخالفت کرده بودند.

استدلال این قضات بر این مبنا پایدار بود که انجام تحقیقات به نفع عدالت نخواهد بود، زیرا عدم همکاری معنادار با این تحقیقات باعث خواهد شد که محکومیت عوامل دخیل در این جنایات به راحتی میسر نخواهد بود.

این دادگاه در حالی از آغاز تحقیقات در مورد جنایات جنگی نیروهای آمریکایی، نیروهای افغانستان و طالبان خبر داد که آمریکا عضو دیوان بین المللی کیفری نیست و صلاحیت این دیوان برای انجام تحقیق در مورد شهروندان آمریکایی را به رسمیت نمی شناسد.

123 کشور عضو دیوان کیفری بین المللی است و افغانستان در سال 2003 به عضویت دادگاه لاهه در آمده است.

در همین حال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از تصمیم دیوان بین المللی کیفری استقبال کرده و آن را گام مهمی برای عدالت در جنگ طولانی در افغانستان ارزیابی کرده است.

این در حالی است که دولت آمریکا هفته گذشته در بحبوبه اختلافات در میان نامزدهای برنده و بازنده انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، با گروه طالبان این کشور که با دولت در تضاد جدی قرار دارند و در جنگ هستند توافق صلح امضاء کرد.

خرداد ماه امسال روزنامه واشنگتن پست گزارش داده بود که دولت آمریکا با مطرح کردن عدم صلاحیت قضایی دیوان بین المللی کیفری برای تحقیقات پیرامون جنایات نظامیانش در جنگ افغانستان و تهدید به عدم صدور ویزا برای قضات پرونده، انتها توانست با فشار سیاسی پرونده جنایات خود در افغانستان را مسدود کند.

به نوشته واشنگتن پست با بسته شدن این پرونده به نظر می رسد تصمیم قضات برای پاسخگویی به قربانیان پس از حمله ایالات متحده به افغانستان انتها یافته است.

به گفته منابع خبری، اگر چه قضات دیوان بین المللی کیفری می گویند مبنای قانونی برای پیگیری ارتکاب جرائم وجود دارد، اما کمبود همکاری از سوی ایالات متحده، مقامات افغانی و گروه طالبان شانس پیگرد قانونی این پرونده را از بین برده است.

یادآوری می شود پیش از این نیز آمریکا ویزا فاتو بنسودا دادستان ارشد دیوان بین المللی کیفری برای ورود به ایالات متحده را به دلیل تحقیقاتش در مورد عملکرد نظامیان آمریکایی در افغانستان، لغو کرده بود.

این تصمیم علیه دادستان گامبیایی دیوان بین المللی کیفری در حالی اتخاذ شد که چند هفته قبل تر مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا از اعمال محدودیت هایی برای کارکنان این دیوان در صورت تحقیق در مورد نظامیان آمریکایی و نیروهای متحد واشنگتن، خبر داد.

از زمان حمله آمریکا به افغانستان در سال 2001 میلادی تا به امروز جامعه بین الملل شاهد کشتار غیرنظامیان در این کشور طی عملیات متعدد نیروهای آمریکا بوده است.

سوزاندن و مُثله کردن اجساد غیرنظامیان و دریافت عکس یادگاری با آنها، ایجاد زندان های مخفی و حمله به مجالس عروسی تنها بخشی از جنایات نیروهای آمریکایی در افغانستان است.

همچنین استفاده از روش های بازپرسی ضد بشری مانند غرق مصنوعی، اجبار به ایستادن برای ساعت های طولانی، جلوگیری از خوابیدن زندانیان به مدت یک هفته، تهدید اعضای خانواده زندانیان از دیگر رفتارهای غیرانسانی نیروهای آمریکایی در برابر شهروندان افغان است.

کمیته بین المللی صلیب سرخ طی گزارشی در این خصوص گفت که زندانیان افغان در بازداشتگاه های سیا، در تاریکی کامل نگهداری می شوند، به طور مداوم در سلول های انفرادی موسیقی و اصوات ناخوشایند با صدای بلند پخش می شود، نبود سیستم گرمایشی نیز موجب مرگ زندانیان شده است.

مجله عکسها: مجله تفریحی و سرگرمی عکسها

منبع: ایرنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 9044

به "خبرنگاران انتقاد پمپئو از مجوز دادگاه لاهه درباره بررسی جنایات جنگی آمریکا در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران انتقاد پمپئو از مجوز دادگاه لاهه درباره بررسی جنایات جنگی آمریکا در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید