خبرنگاران الوند: شایقی فیلمساز و منتقدی بی ادعا بود

به گزارش کنفرانس هکا، تهران- خبرنگاران- کارگردان فیلم سینمایی دست های آلوده، گفت: شایقی هم منتقد بود و هم فیلمساز اما در هیچ یک از این زمینه ادعایی نداشت و هیچ گاه ندیدم علیه کسی سخن بگوید.

خبرنگاران الوند: شایقی فیلمساز و منتقدی بی ادعا بود

آیین یادبود سیامک شایقی به همت کانون کارگردانان سینمای ایران و به صورت زنده در صفحه رسمی اینستاگرام این صنف، رأس ساعت 20 امروز شنبه 30 فروردین با اجرای رضا کیانیان آغاز شد.

کیانیان در آغاز این برنامه گفت: تیرماه سال گذشته مراسمی برای سیامک شایقی برگزار شد که اولین مراسم بزرگداشت برای او بود. آنجا ما درباره سیامک صحبت کردیم و حالا کمتر از یک سال بعد درباره مرحوم سیامک شایقی صحبت می کنیم و این اسف انگیز است.

سام شایقی فرزند زنده یاد سیامک شایقی در ادامه در گفت و گو با رضا کیانیان درباره روابط خود و پدرش، گفت: پدرم به معنای واقعی عاشق بود. یک معلم صبور. صمیمی ترین رفیق من بود. راحت درباره تمام مسائل شخصی پدرم مخاطب حرف های من بود. دو نکته ویژه و پررنگ از دوران کودکی در ذهنم هست که دوست دارم با شما به اشتراک بگذارم. اولین آن دوران کودک من بود که پدرم به واسطه علاقه مندی به فیلم های سینمای جهان من را نیز به سینما علاقمند کرد.

همه چیز برای او معنا داشت

فاطمه معتمدآریا بازیگر سینمای ایران گفت: همه حرف هایی که آدم ها را ناامید می کند هم می توان زد اما دلم می خواهد از خصوصیات مثبت و انسانی سیامک بگویم. همه چیز برای او معنا داشت و هیچ چیز نبود که با او درباره اش صحبت کنی و او نسبت به آن بی تفاوت باشد.

وی افزود: شایقی بسیار انسان حساس و نکته بینی بود، این اخلاق سیامک از تربیت یک نسل آمده بود. اینکه هم در حرفه ات ایده آل باشی و هم در رفتارهای انسانی، از ویژگی های مهم سیامک بود. به خصوص برای من که اولین کارش با سیامک شایقی در فیلم جهزیه ای برای رباب بود که برای خودم بسیار آن تجربه ارزشمند بود. این فیلم برای سیامک شایقی شبیه یک معجزه بود چرا که تمام دانش اش در سینما را داشت تبدیل به فیلم می کرد.

معتمدآریا که به گفته کیانیان هم در اولین و هم در آخرین فیلم شایقی ایفای نقش کرده بود، درباره تجربه نیمه تمام این فیلمساز گفت: کار آخر سیامک شایقی به خاتمه رسیده و تنها تدوین آن باقی مانده است. سیامک طرحی داده بود برای روایت شکل گیری خانه سینما. من عضو هیأت مدیره بودم و این طرح مصوب شد. من و احمد حامد را دعوت کرد که در این فیلم بازی کنیم و ما هم پذیرفتیم. این کار کلید خورد و امروز در مرحله مونتاژ متوقف مانده است. فیلمی که درباره سینمای ایران است.

فضای غریبانه ای را تجربه می کنیم

سیروس الوند کارگردان سینمای ایران در ادامه با اشاره به شرایط برگزاری آنلاین این مراسم، گفت: فضای غریبانه ای را تجربه می کنیم و امیدوارم همین طور غریبانه هم ادامه پیدا کند و طوری نشود که بگوییم به آن عادت کرده ایم.

وی سپس ادامه داد: شایقی را از ابتدای دهه 60 می شناختم که هم منتقد بود و هم فیلمساز اما در هیچ یک از این زمینه ها ادعایی نداشت، هرچند چهره موثری بود. من هیچگاه ندیدم سیامک علیه کسی سخن بگوید. او سینما را به معنای واقعی دوست داشت.

این کارگردان سینما، گفت: سیامک شایقی همواره به دنبال تجربه تازه بود و کمتر سراغ کلیشه ها و سوپراستارها می رفت. همواره فیلم هایش متکی به قصه و نگاه شخص خودش بود. خودش در کنار ما نیست اما همواره یادش در سینمای ایران زنده خواهد بود.

الوند افزود: صداقت را همواره در نگاه سیامک شایقی تحسین می کردم، نگاهی که در نقدها و فیلم هایش مشهود بود. البته اینگونه نیست که بگویم همه فیلم های او خوب بود، چه اینکه همه ما فیلم های خوب و بد در کارنامه مان داریم؛ اما نکته مهم این است که سیامک شایقی همواره به دنبال تجربه تازه بود و کمتر سراغ کلیشه ها و سوپراستارها می رفت. همواره فیلم هایش متکی به قصه و نگاه شخص خودش بود. خودش در کنار ما نیست اما همواره یادش در سینمای ایران زنده خواهد بود.

او علاقه بسیاری به سینمای هاوارد هاکس داشت

حامد بهداد بازیگر سینما در ادامه ضمن تسلیت به همکاران و دوستان سیامک شایقی گفت: بابت همکاری با سیامک شایقی در فیلم باغ فردوس 5 بعدازظهر خاطره خوبی از این فیلمساز در ذهن دارم.

وی افزود: اگر بخواهم اشاره ای به علاقه سینمایی سیامک شایقی داشته باشم باید بگویم او علاقه بسیاری به سینمای هاوارد هاکس داشت و درباره او بسیار با هم صحبت می کردیم. به خانواده این فیلمساز و جامعه سینمای ایران درگذشت او را تسلیت می گویم.

کاربلد و حرفه ای

ستاره اسکندری دیگر بازیگر سینمای ایران بود که در این یادبود مجازی حاضر شد و گفت: کاربلدی و حرفه ای بودن از نکاتی است که می توانم درباره ایشان مطرح کنم. این از شانس های بزرگ زندگی من بود که در سال اول فعالیت حرفه ای در کاری از سیامک شایقی آغاز کرد. چند نسل از بازیگران این شانس را داشتند.

وی افزود: سیامک شایقی واقعاً یک فیلمساز مستقل اجتماعی بود و واقعاً آن چیزی را می ساخت که به آن باور داشت و شاید به همین دلیل هم مانند خیلی از هم نسلانش در دهه 90 کم کار شد. در پس چهره آرامی که داشتند، فراموش کردیم که یک روح لطیف است که متأسفانه این شرایط را تاب نیاورد و زود از میان ما رفت.

این بازیگر، گفت: آرزو می کنم روح این فیلمساز غرق در آرامش باشد و خوشحالم فرصتی فراهم شد تا در کنار هم جمع شویم و به خانواده شایقی تسلیت بگوییم.

مشخصه اصلی شایقی محترم و آرام بود

رخشان بنی اعتماد نیز در این مراسم آنلاین، گفت: سیامک شایقی از همکاران فیلمساز من از دهه شصت تا امروز در سینما و تلویزیون بود. او تا آخرین فیلمش شوق بسیاری برای فیلمسازی داشت.

این کارگردان سینما گفت: مشخصه اصلی شایقی نگاه محترمانه و آرامش او بود و این مراسم مجازی را هم به نوعی همسو با این آرامش او می دانم.

وی افزود: خودش هم فکر می کرد موضوعی که به آن علاقه داشته است را در قالب یک فیلم دلی روایت کرده است. به او گفتم آنچه تو انجام داده ای پاسخی به تمام ارگان هایی است که مدعی هستند باید در زمینه محیط زیست کار فرهنگی کرد. به او گفتم حمایت از فیلم تو وظیفه این دستگاه ها است اما سیامک با همان آرامشش لبخند زد.

کارگردانان سینمای ایران که به دلیل رعایت ملاحظات بهداشتی امکان برگزاری مراسم تشییع و بدرقه پیکر زنده یاد سیامک شایقی کارگردان فقید سینمای ایران به خانه ابدی را نداشتند، ساعتی در فضای مجازی گردهم آمدند تا یاد این فیلمساز را گرامی بدارند.

اجرای قطعه موسیقی دیگری از فیلم خواب زمستانی توسط سعید شهرام، خاتمه بخش این یادبود آنلاین بود.

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 10061

به "خبرنگاران الوند: شایقی فیلمساز و منتقدی بی ادعا بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران الوند: شایقی فیلمساز و منتقدی بی ادعا بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید