حل مشکل ورود خبرنگاران به خاک عراق در اربعین آینده

به گزارش کنفرانس هکا، مدیرکل امنیتی انتظامی و امور مرزی استانداری خوزستان با اشاره به بعضی ناهماهنگی ها و مسائل در تردد خبرنگاران در مرزها و عدم امکان اسکان خبرنگاران در مرز، گفت: بحث ورود خبرنگاران به خاک عراق برای انجام ماموریت رسانه ای نیز باید در سال آینده در کمیته رسانه حل گردد.

حل مشکل ورود خبرنگاران به خاک عراق در اربعین آینده

به گزارش خبرنگاران، رضا نجاتی در نشست خبری که امروز (30 مهرماه) برگزار گردید، اظهار کرد: فعالیت در ایام اربعین در خوزستان نتیجه زحمات بسیاری از سازمان ها و افراد بوده است. امروز ستاد اربعین در استانداری خوزستان به عنوان یک واحد مستمر و رسمی در کنار سایر بخش ها فعالیت می نماید.

مدیرکل امنیتی انتظامی و امور مرزی استانداری خوزستان توضیح داد: پس از اربعین سال گذشته کار برای اربعین امسال شروع شد. در این راستا 12 کمیته در ستاد اربعین تشکیل شد که دو کمیته مربوط به فعالیت های فرهنگی و اطلاع رسانی هستند که در حوزه کاری رسانه ها و خبرنگاران قرار دارند.

نجاتی بیان نمود: امیدواریم بحث انسجام بخشی و رسیدگی به این مسائل در سال های آینده برطرف گردد زیرا هدف ما از کنگره اربعین، اطلاع رسانی است.

وی اضافه نمود: حضور این جمعیت میلیونی برای زیارت امام حسین(ع) پیغام فرهنگی دارد و کار در این زمینه کار رسانه ها است.

مدیرکل امنیتی انتظامی و امور مرزی استانداری خوزستان گفت: شهرداری های شیراز با حضور در مرز شلمچه برای نظافت یاری زیادی کردند اما حجم کار بسیار گسترده بود.

وی اضافه نمود: در رابطه با تردد در آن طرف مرز، کشور عراق ضوابطی دارد که ما نمی توانیم در آن دخالت کنیم اما مرزبانی ایران در تسهیل تردد زائران خدمات زیادی ارائه داد که نمونه این خدمات بحث گذرنامه های جعلی زائران پاکستانی بود که حل شد. بحث ورود خبرنگاران به خاک عراق برای انجام مأموریت رسانه ای نیز باید در سال آینده در کمیته رسانه حل گردد.

نجاتی بیان نمود: در مرز شلمچه تنها در یک روز 110 هزار نفر از مرز خارج شدند. توافقاتی بین ایران و عراق انجام شد اما به دلیل بعضی مسائل، مسائلی به وجود آمد و کشور عراق با مشکل وسایل حمل و نقل روبرو شد.

وی توضیح داد: تصور ما این بود که به دلیل لغو ویزا، آمار جمعیت زایران 20 درصد افزایش یابد که این موضوع به عراق اطلاع رسانی شده بود اما آمادگی لازم را در این زمینه نداشتند که در این راستا توقفی در تردد زائران ایجاد و اتوبوس هایی تامین شد.

مدیرکل امنیتی انتظامی و امور مرزی استانداری خوزستان گفت: در دو مرز شلمچه و چذابه هیچ مسئله ای از بابت تامین مواد غذایی، پذیرایی، حمل و نقل و ترافیک نداشتیم. از مرز چذابه روزانه 50 نفر از نیروهای شهرداری برای نظافت به کشور عراق اعزام می شدند و شب ها به مرز برمی گشتند.

نجاتی با اشاره به بازگشت 92 درصد زائران به کشور، بیان نمود: از دو مرز شلمچه و چذابه یک میلیون و 350 هزار نفر خارج شدند که از این تعداد، 180 هزار نفر اتباع خارجی بودند. البته تردد زائران خارجی هنوز ادامه دارد.

مدیرکل امنیتی انتظامی و امور مرزی استانداری خوزستان توضیح داد: در امسال 600 موکب در هر دو مرز و 600 موکب دیگر در وروری شهرهای استان خوزستان برپا شد. همچنین از ظرفیت منازل مردم، حسینیه ها و مساجد و همه امکانات دستگاه های دولتی برای اسکان زائران به کار گرفته شد. حدود 700 چشمه سرویس بهداشتی و 200 چشمه سرویس بهداشتی سیار نیز در چذابه و مرز شلمچه استقرار یافت.

وی اضافه نمود: موضوعات مرزی قواعد و چارچوب هایی دارد که در جلسات مختلف همه ابعاد آنالیز و دیده شده و طرح جامعی در این زمینه نوشته شده است.

نجاتی با بیان اینکه هر یک کیلومتر جاده هزینه ای بالغ بر 6 میلیارد تومان احتیاج دارد، گفت: کارهای زیرساختی زیادی اجرا شده که اجرای 24 کیلومتر لوله کشی از طرح آبرسانی غدیر به چذابه برای تامین آب آشامیدنی سالم و بهداشتی برای زائران اربعین یکی از این اقدامات بود.

آموزشگاه ما: آموزش باید برای همه در دسترس باشد

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6770

به "حل مشکل ورود خبرنگاران به خاک عراق در اربعین آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حل مشکل ورود خبرنگاران به خاک عراق در اربعین آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید