حدادعادل: تعطیلی پنج شنبه مدارس با دلایل سیاسی تصویب شد

به گزارش کنفرانس هکا، غلامحسین حدادعادل عضو شورای عالی آموزش و پرورش در آیین یکصدمین سالگرد شورای عالی آموزش و پرورش که در مدرسه دارالفنون برگزار گردید، اظهار کرد: در کشور های جهان رسم است برای مؤسسات در 25 سالگی، 50 سالگی و 100 سالگی جشن می گیرند که جشن 25 سالگی، سیمین، 50 سالگی، زرین و 100 سالگی را الماس یا زمردین می گویند و اکنون جشن زمردین شورای عالی آموزش و پرورش است.

حدادعادل: تعطیلی پنج شنبه مدارس با دلایل سیاسی تصویب شد

به گزارش فارس، وی ادامه داد: از سال 1360 تا حالا بنده خدمتگزار شورای عالی بودم و توفیق حضور در جمع دوستان را داشتم. چون تجربه در مجلس و شورای عالی دارم باید بگویم شورای عالی یک مجمع تخصصی قانونگذاری کوچک برای آموزش و پرورش است.

حداد عادل با بیان اینکه کار های ظریف و دقیق آموزش و پرورش را نباید به مجلس واگذار کرد، اضافه نمود: البته مجلس به هر موضوعی می تواند ورود کند؛ قانون اختیارات شورای عالی آموزش و پرورش را مجلس تصویب نموده است. خود اهل مجلس تصمیم گرفتند قانونگذاری ها را به جمع متخصص تر بسپرند.

وی اضافه نمود: مثال می زنم ما 14، 15 میلیون دانش آموز داریم و اگر نمره دانش آموز کمتر از 10 باشد باید یکسال در همان درس بماند و این یعنی برای چند صد هزار نفر تصمیم گیری کردیم. با توجه به اینکه نزدیک به 40 میلیون نفر مستقیم و غیر مستقیم با آموزش و پرورش در ارتباط است پس کار خطیر و گسترده است.

عضو شورای عالی آموزش و پرورش توضیح داد: در این 40 ساله تجربه ای که دارم این است که مثلا 6 ماه بر سر تصویب یک مصوبه در شورای عالی بحث می کردیم، اما 6 ماه که می گذشت گزارشی از یک استان می آمد که باید اصلاح کنیم. یعنی قانون گذاری کار دشواری است.

وی به قانونگذاری مجلس برای آموزش و پرورش اشاره نمود و گفت: مجلس هر سه، چهار سال، یک مصوبه می گذراند که عده ای وارد آموزش و پرورش شوند. یعنی مجلس چیزی را مصلحت می داند که آموزش و پرورش مصلحت نمی داند. کار مجلس کوبیدن میخ های بلند با پتک است و کار در شورای عالی آموزش و پرورش سنجاق زدن است.

حداد عادل با تأکید بر اینکه مصوبات باید بر اساس تحقیق باشد، اظهار کرد: چندین سال پیش پنج شنبه را ابتدا از برنامه دبستان ها حذف کردند و بعد ها به دبیرستان ها تسری دارند. همان موقع در شورای عالی اعتراض کردم و گفتم با توجه به اینکه درس های تازه وارد نظام آموزشی کردیم و باید زمان به میزان کافی باشد، این کار درست نیست، ولی به دلایل سیاسی و غیرموجه تصویب کردند که پنج شنبه ها تعطیل گردد. همان موقع گفتم جلوی این کار را بگیرید. پشت صحنه را می دانستم و اکنون باید از این کار ها پرهیز کنیم.

وی توضیح داد: یک نکته که از این هم مهمتر است نظارت بر اجرای مقررات است. دستمان در قانونگذاری باز است، اما مثل بچه سر راهی از آن مواظبت نمی کنیم و در آخر اینکه همه صورتجلسات 100 ساله شورای عالی آموزش و پرورش را در فضای مجازی در دسترس اهل تحقیق بگذارید.

منبع: فرارو
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13355

به "حدادعادل: تعطیلی پنج شنبه مدارس با دلایل سیاسی تصویب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حدادعادل: تعطیلی پنج شنبه مدارس با دلایل سیاسی تصویب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید