جنجال بر سر قتل روزنامه نگار افشاگر مالت،نخست وزیر کناره گیری می نماید

به گزارش کنفرانس هکا، نخست وزیر مالت که درگیر تحقیق درباره پفراینده سوءقصد و ترور یک خبرنگار افشاگر است، گفت از سمتش کناره گیری می نماید اما این فرایند به سرعت انجام نخواهد شد.

جنجال بر سر قتل روزنامه نگار افشاگر مالت،نخست وزیر کناره گیری می نماید

به نقل از خبرگزاری رویترز، دو سال از ترور دافنه کاروانا گالیزیا، روزنامه نگار 53 ساله ای که همدستی دولت و بازرگانان مالت در رسوایی اسناد پاناما را فاش کرد، می گذرد. اینک و تحت فشار اروپا، یک کمیسیون تحقیق، چگونگی این قتل را آنالیز می نماید.

پس از گذشت دو سال از کشته شدن این روزنامه نگار افشاگر و منتقد دولت مالت، رسیدگی به این قتل بر اثر فشارهای خارجی به جریان افتاده است. جوزف موسکات، نخست وزیر مالت، دستور تشکیل یک کمیسیون تحقیق را داد و از قاضی مسئول کمیسیون خواست تا گزارش امر را حداکثر طی 9 ماه ارائه دهد. در دستورالعمل نخست وزیر مالت آمده است که تحقیقات باید روشن نمایند که آیا مسئولیتی متوجه دولت مالت در این زمینه می گردد و آیا دولت می توانست با اقداماتی پیشگیرانه، به وظیفه حراست از حق حیات شهفرایندان عمل کند یا خیر.

با این حال جوزف موسکات، نخست وزیر مالت گفت، از حزب حاکم کارگر می خواهد تا ماه آینده میلادی مشخص یک رهبری جدید را برای کشور شروع کند. موسکات در سخنرانی تلویزیونی عصر یکشنبه گفت، به سرعت از سمتش کناره گیری نمی نماید و بیان کرد فرایند مشخص جانشینی از 12 ژانویه 2020 (22 دی) شروع می گردد.

درخواست ها برای برکناری موسکات پس از آن شدت یافت که تحقیقات درباره بمبگذاری 2017 که به کشته شدن این خبرنگار افشاگر ضد فساد منجر شد، به اتهاماتی علیه یک تاجر مرتبط با وزرای دولت و مقام های ارشد مالتی رسید.

این اظهارنظر از سوی نخست وزیر مالت انتقادهای بعضی از مخالفانش را در پی داشت و آن ها تاکید دارند که وی باید هم اکنون برود. آدریان دلیا، رهبر اپوزیسیون مالت در توئیتی نوشت: کشور نمی تواند حتی یک روز دیگر منتظر بماند تا موسکات برود. او مدت ها پیش باید استعفا می کرد. هر روزی که او در این سمت است، عدالت وجود ندارد و برقرار نمی گردد. نخست وزیر مشروعیت خود را از دست داده است.

موسکات اما گفت: من به رئیس حزب کارگر می نویسم که این فرایند برای مشخص یک رهبری جدید از 12 ژانویه 2020 شروع گردد. در آن روز، من به عنوان رهبری حزب استعفا می دهم. فرایند یک ماهه برای حزب کارگر وجود دارد که رهبر جدید خود و نخست وزیر جدید را انتخاب کند.

در همین حال، هزاران تن اوایل روز یکشنبه در والتا، پایتخت مالت گردهم آمدند تا دست به اعتراض ضد دولتی بزنند و خانواده این روزنامه نگار مقتول نیز در آن حضور داشت. پس از ترور گالیزیا، صدها خبرنگار در برابر مجلس این کشور در والتا تجمع کردند و پلاکاردها و روزنامه هایی با لکه های قرمز به دست گرفتند.

خانم گالیزیا درباره فساد دولتی و شبکه پولشویی در مالت تحقیق می کرد و 16 اکتبر 2017 در حوالی خانه اش بر اثر انفجار بمبی که زیر خودرویش جاسازی شده بود جان باخت. سه مرد در این ارتباط دستگیر شدند، اما پرسش های زیادی پیرامون دست های پشت پرده و حامیان این سه مظنون وجود دارند که بی پاسخ مانده اند.

گالیزیا از کسانی بود که دخالت اعضای دولت مالت در رسوایی اسناد پاناما را افشا نموده و از پولشویی و فرار مالیاتی در این جزیره خبر داده بود. او پیش از آن که ترور گردد، اطلاعاتی در این زمینه را در اختیار کمیسیون اروپا قرار داده بود.

قرار است آنالیز گردد که آیا دولت می توانست جلوی این ترور را بگیرد یا نه. تصمیم موسکات برای تشکیل کمیسیون تحقیق، پس از فشار شورای اروپا برای رسیدگی به چگونگی این قتل گرفته شده است. سه فرزند گالیزیا که در این دو سال پیگیر پفراینده قتل مادرشان بوده اند، نسبت به مستقل بودن تحقیقات ابراز تردید می نمایند.

خانواده گالیزیا پس از کشته شدن او خواستار تحقیقات مستقل شده بودند، اما رسانه ها می نویسند نخست وزیر مالت برای تشکیل کمیسیون تحقیق، با فرزندان و خویشاوندان او هیچ مشورتی ننموده است. متیو کاروانا گالیزیا، پسر این روزنامه نگار گفته است: این خطر وجود دارد که رد پای عوامل دولتی دخیل در ماجرا زدوده گردد.

شورای اروپا که مقر آن در استراسبورگ فرانسه قرار گرفته است، ناظر بر حفظ و رعایت حقوق بشر در کشورهای عضو اتحادیه است. این شورا به این کشور کوچک حاشیه مدیترانه تا 26 سپتامبر مهلت داده بود که رسیدگی به پفراینده قتل گالیزیا را به جریان بیندازد. جزیره مالت با 400 هزار جمعیت از سال 2004 عضو اتحادیه اروپاست و کوچک ترین کشور این اتحادیه به شمار می رود.،ایسنا

رپورتاژ رایگان: 10az10: آگهی رایگان، رپورتاژ رایگان، آگهی بنری ارزان، خرید بک لینک

روسیه: روسیه: سفر به کشور پهناور تزارها، مسکو، سن پطرزبورگ، سوچی و کازان

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7526

به "جنجال بر سر قتل روزنامه نگار افشاگر مالت،نخست وزیر کناره گیری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنجال بر سر قتل روزنامه نگار افشاگر مالت،نخست وزیر کناره گیری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید