جمع آوری حدود 95 درصد از گازهای مشعل در شرکت نفت کارون

به گزارش کنفرانس هکا، خبرنگاران/خوزستان مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون با بیان اینکه حدود 95 درصد از گاز مشعل در شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون جمع آوری شده است، گفت: برای 5 درصد گازسوزی مستمر نیز پروژه های خوبی تعریف و بیش از یک میلیارد دلار در این بخش سرمایه گذاری شده است.

جمع آوری حدود 95 درصد از گازهای مشعل در شرکت نفت کارون

غلامرضا مفیدی در نشست خبری در حاشیه یازدهمین نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات صنعت نفت خوزستان که امروز 22 آذرماه در اهواز برگزار گشت، اظهار کرد: شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون وظیفه تولید 25 درصد از نفت کشور را به عهده دارد. همچنین این شرکت حدود روزانه حدود 700 میلیون فوت مکعب گاز را فرآورش و تولید می کند.

به گزارش خبرنگاران، وی با بیان اینکه شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون جایگاه بسیار خاص و ویژه ای را در بحث درآمدزایی برای کشور دارد، افزود: با توجه به مجاورت بخشی از تاسیسات این شرکت با شهرستان اهواز، این شرکت الزام دارد تا در برخی از موارد از جمله مسایل زیست محیطی و مسولیت های اجتماعی به عنوان پیشگام عمل کند.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون با اشاره به اقدامات انجام گرفته در بحث زیست محیطی، شرح داد: در بحث نفت سوزی که در مجاورت خانه های مسکونی انجام می شد، با طراحی و ساخت دستگاه فرآورش سیار نفت در داخل توانسته ایم زمینه ساز توقف نفت سوزی در منطقه شویم.

مفیدی اعلام کرد: سال ها است که نفت سوزی در حوزه شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون به صفر رسیده است و هیچ نفتی در تاسیسات این شرکت که در مجاورت منازل مسکونی در شهرستان اهواز هستند، نمی سوزد.

وی ادامه داد: جایگاه این دستگاه که مانع نفت سوزی می شود، اکنون به شکلی است که استفاده آن توسط وزارت نفت به یک الزام تبدیل شده و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون با اشاره به اقدامات انجام گرفته در بحث پسآب های همراه با نفت در محدوده این شرکت بهره برداری نفتی، گفت: روزانه حدود 80 هزار بشکه تزریق پساب در شرکت بهره داری نفت و گاز کارون انجام می گیرد. در این زمینه این کار به کمک حوضچه های تبخیر پساب و همچنین بازچرخانی اجرا شده در این بخش، می تواند در راستای مسایل زیست محیطی بسیار موثر و مفید باشد.

مفیدی در خصوص گازسوزی و آلاینده های گازی در مجاورت شهر اهواز، اعلام کرد: حدود 95 درصد از گاز مشعل در شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون جمع آوری شده است و از گاز سوزی جلوگیری می شود.

وی ادامه داد: برای 5درصد گازسوزی مستمر نیز پروژه های خوبی تعریف و در این زمینه بیش از یک میلیارد دلار در این بخش سرمایه گذاری شده است تا بتوانیم گازهایی را که به مشعل ارسال می شوند جمع آوری کنیم.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون گفت: در زمینه گازهایی که مجبور هستیم به مشعل هدایت کنیم تا توسط مشعل سوخته شوند، پروژه هایی برای بهسوزی این گازها تعریف کرده ایم تا شاهد بهسوزی مشعل ها باشیم.

به گزارش خبرنگاران، مفیدی گفت: در یک اقدام ابتکاری در واحد اصلی شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون که در مجاورت مناطق مسکونی قرار داشت، فرآیند بهسوزی مشعل را اجرایی کردیم. طراحی و دانش فنی این موضوع برای اولین بار در مناطق نفتخیز جنوب تولید و به دست آمد و در واحد بهره برداری اهواز 2 و 3 اجرایی شده است.

وی ادامه داد: در این دو واحد که طرح مورد نظر برای بهسوزی گازهای مشعل اجرایی شده است، روزانه حدود 20 میلیون فوت مکعب از گازسوزی پیشگیری می شود و بر اساس برآوردهای انجام گرفته، هزینه های اجرایی این طرح ظرف مدت 3 ماه بازگشت پیدا خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون با اشاره به بودجه 450 میلیارد ریالی برای درختکاری در کانون های ریزگرد اهواز، اظهار کرد: حدود 3 هزار هکتار از اراضی کانون های ریزگرد شهرستان اهواز ظرف مدت سه سال توسط شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون درختکاری خواهد شد و این اقدام در راستای مسولیت های اجتماعی شرکت و کمک به مسایل زیست محیطی اهواز انجام خواهد شد.

مفیدی در خصوص بحث ساخت داخل و اقتصاد مقاومتی ادامه داد: با توجه به مشکلاتی که در بحث فرسودگی ماشین آلات شرکت و همچنین تحریم ها وجود دارد، در بحث ساخت داخل از ابتدای سال 97 تاکنون، حدود 500 قلم کالا را با ارزش تقریبی 54 میلیارد ریال ساخت داخل کرده ایم.

ترکیه: ترکیه: سفر بقه سرزمین زیبایی ها، استانبول، آنتالیا، آنکارا، کوش آداسی

مجله دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7738

به "جمع آوری حدود 95 درصد از گازهای مشعل در شرکت نفت کارون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمع آوری حدود 95 درصد از گازهای مشعل در شرکت نفت کارون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید