جزییات توزیع رایگان ماسک اعلام شد

به گزارش کنفرانس هکا، رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت جزییات توزیع رایگان ماسک و ممنوعیت خرید و فروش آن در داروخانه ها را تشریح کرد.

جزییات توزیع رایگان ماسک اعلام شد

به گزارش خبرنگاران از ایسنا ، دکتر مهدی یوسفی با اشاره به جزییات توزیع رایگان ماسک در کشور، گفت: باید توجه کرد که در زمان اپیدمی یک بیماری علاوه بر بحث های بهداشتی و درمانی، مسائل روانی هم ایجاد می گردد؛ این درحالیست که در زمینه بیماری کرونا استفاده از ماسک تاثیر درمانی آنچنانی در پیشگیری از این بیماری ویروسی ندارد.

سوداگران بازار ماسک

وی اضافه نمود: متاسفانه سوداگران، استفاده از ماسک را بهانه ای نموده بودند تا بتوانند ماسک ها را گران قیمت و با 10 تا 20 برابر و حتی در بعضی موارد تا 30 برابر قیمت به فروش برسانند. بر این اساس دیدیم که حق مردم این نیست که اینگونه از آنها سوءاستفاده گردد.

توزیع ماسک رایگان می گردد

وی اضافه نمود: بر همین اساس با هماهنگی اداره کل تجهیزات پزشکی از وزیر بهداشت درخواست کردیم که توزیع ماسک را رایگان کنیم و آقای وزیر هم با این موضوع موافقت کردند که هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران، تا اطلاع ثانوی با دستور وزیر بهداشت تنها مرجع خرید ماسک در کشور باشد.

یوسفی ادامه داد: بر این اساس ما ماسک ها را خریداری نموده و به معاونت بهداشتی وزارت بهداشت تحویل می دهیم تا آن ها را در پایگاه های سلامت، خانه ها و مراکز بهداشت به خانواده ها تحویل دهند. به هر حال در این مراکز برای هر خانواری پرونده معین وجود دارد و می توان ارائه ماسک را کنترل کرد. از طرفی در حال حاضر ممکن است یک خانوار تعداد زیادی ماسک بخرد که با این اقدام این مساله هم تحت کنترل قرار می گیرد.

رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران تاکید نمود: وقتی ماسک ها را در مراکز بهداشتی ارائه دهیم، می توان با ارائه آموزش، استرس مردم از کرونا را کاهش داد. از طرفی هم قرار شد همکاران در معاونت آموزشی یک پکیج آموزشی به علاوه ماسک و محلول ضدعفونی کننده به خانواده ها تحویل دهند و در عین حال درباره میزان مصرف ماسک هم آموزش هایی ارائه دهند.

خرید و فروش ماسک در داروخانه ها ممنوع می گردد

یوسفی با بیان اینکه از طرفی همکاران مان در اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت تصمیم گرفتند که خرید و فروش ماسک در داروخانه ها ممنوع گردد، گفت: بنابراین ماسک باید رایگان گردد. ما امروز با کارخانه های فراوریکننده ماسک صحبت کردیم و در حال اجرا خریدها هستیم. از فردا به تدریج این ماسک ها را به کل کشور ارسال می کنیم که البته روندی تدریجی دارد.

وی ادامه داد: از طرفی بنا شد تا در آموزش ها هم به مردم اعلام کنیم که ماسک تاثیر چندانی ندارد. به طوری که دستمال کاغذی که نیم ساعت از آن استفاده کنیم و سپس آن را دور بیندازیم، بهتر از ماسکی است که سه ساعت بر روی دهان مان قرار گرفته و خودش هم می تواند آلودگی داشته باشد.

وی اظهار کرد: حال بعضی ماسکی را که تاثیر چندانی ندارد، گران نموده و سودهایی میلیاردی از آن کسب می کردند. بر همین اساس ما برای همه خانوارها پکیج را آماده نموده و به تدریج به مراکز بهداشتی در سراسر کشور ارائه می دهیم.

فراوری روزانه 500 تا 700هزار ماسک در کشور

یوسفی با بیان اینکه بنابر دستور وزیر بهداشت روزانه بین 500 تا 700 هزار ماسک در کشور فراوری می گردد، گفت: بر این اساس ماهانه حدود 15 تا 20 میلیون ماسک فراوری شده و در بخشی هم می توانیم از واردات یاری بگیریم تا این بسته را پیش بریم. کار را از استان هایی شروع می کنیم که ویروس در آن ها دیده شده است و سپس به سایر استان ها نیز تسری می دهیم.

وی تاکید نمود: روز گذشته موضوع انحصار خرید ماسک از سوی هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران ابلاغ شده است و ما این ماسک ها را در قالب پکیجی که خاطرنشان کردیم، به مراکز بهداشتی ارائه می دهیم. موضوع ممنوعیت خرید و فروش ماسک در داروخانه ها نیز به محض ابلاغ اجرا خواهد شد.

یوسفی همچنین خاطرنشان کرد: همکاران معاونت بهداشتی هم در حال فراوری محتواهای آموزشی در این حوزه هستند. به امید خدا با همکاری یکدیگر این بحران را رد خواهیم کرد.

مجله آزات وب: مجله آموزشی توسعه اسکریپت های تحت وب

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8741

به "جزییات توزیع رایگان ماسک اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات توزیع رایگان ماسک اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید