جزئیات کودتا آمریکا علیه کُردهای سوریه؛ کُردها باز هم در دمشق

به گزارش کنفرانس هکا، منابع کُرد در سوریه می گویند، آمریکا در همکاری با شریک خود ترکیه، علیه شبه نظامیان کُرد کودتا نموده و آنان را فروخته است. به همین دلیل، سه هیأت کُرد راهی دمشق، مسکو و قاهره شده تا بتوانند راه نجاتی بیابند.

جزئیات کودتا آمریکا علیه کُردهای سوریه؛ کُردها باز هم در دمشق

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، پس از اینکه ایالات متحده آمریکا پشت شبه نظامیان کُرد موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه را مقابل ترکیه خالی کرد، کُردها راهی دمشق، مسکو و قاهره شدند تا بتوانند برای توافق واشنگتن و آنکارا بر سر منطقه موسوم به امن (+) در شمال سوریه راهکار ای پیدا نمایند.

منابع کُرد حاضر در استان الحسکه واقع در شمال شرق سوریه خاطرنشان کردند که یک هیأت از نهاد موسوم به شورای دموکراتیک سوریه -شاخه سیاسی نیروهای دموکراتیک سوریه- از دو روز پیش وارد دمشق شده و دو هیأت دیگر نیز به مسکو و قاهره رفتند.

به گفته این منابع، هدف از سفر این هیئت ها، آنالیز وضعیت موجود و آینده منطقه شرق فرات، پس از توافق آمرکیا و ترکیه برای ایجاد مرکز هماهنگی مشترک به منظور ایجاد منطقه امن در شمال شرق سوریه و ایجاد پست های دیدبانی در طول مرزهای مشترک سوریه و ترکیه است. این مسئله با کوشش های وزارت دفاع آمریکا برای نقش آفرینی مجدد گروه تروریستی داعش در دل گروه های قبیله ای همزمان شده است که بعضی از عشایر وابسته به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، حامی آن هستند.

منابع مذکور به خبرگزاری اسپوتنیک گفتند، الهام احمد رئیس هیأت اجرایی شورای دموکراتیک سوریه ریاست هیأت کُردها به دمشق را بر عهده دارد. عبدالکریم عمر رئیس هیأت امور خارجی نهاد موسوم به خودمختاری کُرد در شمال شرق سوریه نیز رئیس هیأت کُردها به مسکو است. سیهانوک دیبو عضو هیأت رئیسه شورای دموکراتیک سوریه نیز رئیس هیأت اعزامی کُردها به قاهره است. قرار است این هیأت از اردن به قاهره برود.

به گفته این منابع، طرفین آمریکایی و ترکیه ای با توافق منطقه امن، طرح خودمختاری کُرد در شمال شرق سوریه را از بین بردند. ترکیه اصرار دارد که عمق منطقه امن، 20-30 کیلومتر باشد و همین مسئله برای نابودی خودمختاری کافی است. البته کُردها امتیازات بسیاری به ترکیه دادند و با منطقه امن به عمق پنج کیلومتر نیز موافقت کردند، ولی ترکیه خواهان عمق 30 کیلومتری است.

دولت سوریه با طرح خودمختاری و منطقه امن به شدت مخالف است. دمشق طرح منطقه امن را یک تجزیه طلبانه می داند که ترکیه و آمریکا برای جبران شکست های خود در سوریه در پی اجرای آن هستند (جزئیات بیشتر).

کُردها به حضور غیر قانونی آمریکا در سوریه، مشروعیت بخشیدند

منابع کُرد در ادامه اظهار داشتند، آنچه باعث شد که آمریکا با شریک خود -ترکیه- علیه گروه های کُرد دست به کار گردد، این بود که کُردهای شرق فرات، به حضور غیر قانونی آمریکا در سوریه، مشروعیت بخشیدند؛ زیرا آنان (کُردها) یکی از اقوام سوریه هستند که می توان در چنین مواقعی، از آنان بهره برداری کرد.

این منابع تصریح کردند، آمریکا بالاخره راهکار مناسبی برای دشمنی بین ترکیه و کُردها پیدا کرد و علیه آنان دست به کودتا زد و در طرحهای مشترک در مناطق شرق فرات با ترکیه حرکت کرد؛ [طرحهایی] که متضمن تقسیم نفت، منابع و قطع راستا بین المللی با عراق و ایران بود و سوریه نیز حکومت ورشکسته و تجزیه شده ای می شد که واشنگتن و آنکارا در آینده آن نقش مهمی داشتند.

عشایر وابسته به اعراب خلیج فارس جایگزین کُردها شدند

به گفته این منابع، با توجه به اینکه مناطق خودمختاری کُرد، چسبیده به مرزهای ترکیه بود، آمریکا نیز برای این مشکل راهکاری پیدا کرد. به همین دلیل، ثامر السبهان وزیر سعودی به همراه مسئولان بلندپایه آمریکایی اواسط ماه ژوئیه گذشته وارد الحسکه و رقه شدند و با بعضی از عشایر وابسته به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، دیدار کردند. آمریکا نیز در این نشست ها، عشایر را جایگزین مناسبی برای کُردها دانست؛ زیرا عشایر می توانستند در راستای اهداف آمریکا فعالیت نمایند و اقدامات آنان، با منافع ترکیه نیز تعارضی نداشت.

منابع کُرد با اشاره به کوشش آمریکا برای احیای داعش در شرق فرات و انتقال هزاران داعشی از منطقه الباغوز به مناطق مختلفی در استانهای رقه، دیرالزور و الحسکه خاطرنشان کردند، آمریکاییها لشکر اویس القرنی -مهمترین همپیمان داعش- را به رقه منتقل کردند. این لشکر، امروز، مهمترین بخش امنیتی نیروهای دموکراتیک سوریه در رقه است. کما اینکه ارتش آمریکا در مناطق اطراف پایگاه التنف هزاران داعش را آموزش داد و آنان را در گروههای مختلفی مانند مغاویر الثورة، أسود الشرقیة و جیش سوریا الجدید سازماندهی کرد.

این در حالی است که سرگئی رودسکوی رئیس اداره عملیات ستاد مشترک نیروهای مسلح روسیه اواخر جولای گذشته خاطرنشان کرد که آمریکا در حال آموزش عناصر مغاویر الثوره و سایر گروههای تروریستی است و بالگردهای این کشور نیز عناصر آموزش دیده را به مناطق تحت کنترل دولت سوریه منتقل می کردند.

ص

ترکیه: ترکیه: سفر بقه سرزمین زیبایی ها، استانبول، آنتالیا، آنکارا، کوش آداسی

مجله دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4804

به "جزئیات کودتا آمریکا علیه کُردهای سوریه؛ کُردها باز هم در دمشق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات کودتا آمریکا علیه کُردهای سوریه؛ کُردها باز هم در دمشق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید