جزئیاتی جدید از میانجیگری عراق بین ایران و عربستان

به گزارش کنفرانس هکا، دو هفته پیش بود که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در سفری چندساعته به عربستان با پادشاه و ولیعهد این کشور دیدار کرد. بسیاری از رسانه ها موضوع محوری این دیدار را میانجیگری بین ایران و عربستان اعلام کردند.

جزئیاتی جدید از میانجیگری عراق بین ایران و عربستان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، پس از حمله تلافی جویانه ارتش یمن به تاسیسات نفتی آرامکو، مقامات عربستان علیرغم لفاظی های ظاهری، کشورهایی همچون عراق و پاکستان را برای ارسال پیام و بهبود رابطه با ایران واسطه قرار داده اند.

دو هفته پیش بود که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در سفری چندساعته به عربستان با پادشاه و ولیعهد این کشور دیدار کرد. بسیاری از رسانه ها موضوع محوری این دیدار را میانجیگری بین ایران و عربستان اعلام کردند.

یاسر ابوهلاله، مدیر سابق الجزیره در صفحه توئیتر خود جزئیات سفر ناگهانی نخست وزیر عراق به ریاض را فاش کرد و نوشت: میانجی گری از تماس مساعد العبیان (وزیر مشاور و یکی از چهره های تصمیم ساز در عربستان) با نخست وزیر عراق و دعوت وی برای سفر به ریاض در سریع ترین زمان ممکن آغاز شد با وجود آنکه عبدالمهدی به تازگی از چین بازگشته بود.

در ملاقات با پادشاه از میهمان عراقی خواسته شد به مهار بحران با ایران یاری کند اما دیدار اصلی با ولیعهد سعودی بود؛ دیداری که با معذرت خواهی بن سلمان برای تاخیر 10 دقیقه ای آغاز شد چرا که مشغول دریافت تجهیزات نظامی جدید آمریکا برای مقابله با حملات موشکی بود!

عادل عبدالمهدی در پاسخ به ولیعهد عربستان گفت آمریکایی ها 150 هزار سرباز، هزاران تانک و جنگنده به عراق فرستادند اما در سرانجام نتوانستند در این کشور باقی بمانند. این ملاقات با اشاره به برخاستن پهپادها و موشک ها از عراق به سوی عربستان آغاز شد.

پاسخ عبدالمهدی اما این بود که این حملات فارغ از مبداء آن اجرا شده و مسئله اصلی نگاه ما به آینده است آیا کشورهای منطقه می خواهند امنیت خود را تامین نمایند یا همچنان آن را در گرو مداخله قدرت های خارجی قرار دهند؟ بن سلمان در ادامه از تمام کشورها، مخصوصا ترکیه به تندی انتقاد نموده است.

منبع: جام نیوز

اروپا: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6381

به "جزئیاتی جدید از میانجیگری عراق بین ایران و عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیاتی جدید از میانجیگری عراق بین ایران و عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید