جزئیاتی از نحوه برگزاری نشست کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو

به گزارش کنفرانس هکا، اولین نشست کمیته قانون اساسی سوریه در روز چهارشنبه هفته جاری با حضور سه هیأت دولت، معارضان و جامعه مدنی سوریه برگزار خواهد شد.

جزئیاتی از نحوه برگزاری نشست کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سه هیأت شرکت کننده در کمیته بررسی قانون اساسی سوریه از روز فردا (دوشنبه) راهی ژنو می شوند تا از روز چهارشنبه هفته جاری گفت و گوها را آغاز کنند.

روزنامه الوطن سوریه امروز (یکشنبه) نوشت که این سه هیأت که دولت، معارضان و جامعه مدنی سوریه را کنندگی می کنند در سه هتل جداگانه در ژنو سوئیس مستقر می شوند و تا روز شنبه هفته آینده گفت و گوها را پیش می برند. پس از آن از هر هیأت 15 نفر برای یک هفته دیگر در قالب کمیته کوچکتری در ژنو باقی می مانند تا رایزنی ها را ادامه دهند.

مشخص زمان آغاز کار کمیته قانون اساسی پس از آن صورت می گیرد که همه هیأت ها توافق کرده اند که هیچ طرف خارجی در گفت و گوها حضور نداشته باشد و گیر پدرسون کننده سازمان ملل نیز صرفا به مدیریت گفت و گوها بپردازد.

برای اعزام هیأت دولت سوریه به ژنو نیز روسیه هواپیمای مخصوصی را در اختیار دمشق قرار داده است. همچنین هیأت رسانه ای وسیعی از سوریه به ژنو اعزام می شوند.

دولت سوئیس میزبان این نشست است و گفت و گوها در ساختمان سازمان ملل برگزار می شود.

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد که احتمال دارد سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه با او و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در تاریخ بیست ونهم اکتبر (هفتم آبان) یعنی یک روز پیش از آغاز به کار کمیته قانون اساسی سوریه، در ژنو دیدار کند.

می توان گفت امید زیادی به موفقیت کمیته قانون اساسی برای حل و فصل بحران سوریه پس از هفت سال می رود؛ هر چند نصر الحریری رئیس هیئت مذاکره کننده معارضان سوری اخیرا گفته است که تدوین قانون اساسی، به تنهایی، حل کننده مسائل سوریه نیست. (جزئیات بیشتر)

این کمیته شامل 150 عضو است که 50 نفر از آنان، حامی دولت سوریه، 50 نفر حامی طرف دیگر و 50 نفر نیز مربوط به جامعه مدنی است.

هرچند شورای امنیت سازمان ملل در سال 2015 با صدور قطعنامه ای بر بازنویسی و تدوین مجدد قانون اساسی سوریه تأکید کرده بود؛ اما تشکیل این کمیته از زمانی به جدیت مطرح شد که سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در نشست آستانه آن را مطرح کرده و استفان دی میستورا کننده وقت سازمان ملل در سوریه و سپس گیر پدرسون جانشین وی، با استقبال از آن فعالیت های خود را بر اساس تشکیل این کمیته تنظیم کردند.

ص

ayrokh.ir: مجله گردشگری و مسافرتی

cruisero.ir: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس ها

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6898

به "جزئیاتی از نحوه برگزاری نشست کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیاتی از نحوه برگزاری نشست کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید