ثبت 621 زلزله در محدوده خط لوله گاز شهرستان بروجن

به گزارش کنفرانس هکا، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به گسیختگی لوله اصلی گاز در محدوده شهرستان بروجن و آتش سوزی ناشی از آن، گفت: یکی از دلایل وقوع این سانحه می تواند ناشی از حرکات زمین باشد؛ چرا که طبق داده های مرکز لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیک در محدوده محل سانحه لوله گاز اصلی 65 لرزه خیزی بالایی دارد، به گونه ای که در مدت 18 سال در گستره ای به شعاع 100 کیلومتری اطراف، حدود 621 زلزله با بزرگای 2.5 و بالاتر اتفاق افتاده است.

ثبت 621 زلزله در محدوده خط لوله گاز شهرستان بروجن

به گزارش خبرنگاران ، علی بیت اللهی با اشاره به گسیختگی لوله اصلی گاز در محدوده شهرستان بروجن و آتش سوزی ناشی از آن در بامداد امروز چهارشنبه، 25 بهمن، گفت: بر اساس اخبار رسانه ها در حوالی ساعت یک بامداد امروز چهارشنبه گسیختگی لوله اصلی گاز در محدوده گردنه حلوائی در مسیر بین بروجن - لردگان موجب خروج ناگهانی گاز، انفجار و آتش سوزی آن شد که از فواصل دور قابل رؤیت بوده و موجب وحشت ساکنین اطراف شده است.

او در گفت وگو با ایسنا موقعیت این سانحه را در مسیر بروجن به لردگان و نرسیده به سه راهی بلداجی دانست و اضافه نمود: سه راهی بلداجی در 12 کیلومتری خروجی شهر بروجن (میدان جهاد) به سمت جنوب غرب به سمت لردگان بوده است، دلایل احتمالی گسیختگی لوله گاز و آتش سوزی ناشی از آن می تواند ناشی از طبیعی بودن حادثه باشد و البته احتیاج به مشاهدات میدانی است. از جمله این دلایل طبیعی می توان به حرکات دامنه ای با توجه به شیب تند مسیر در نزدیکی گردنه حلوائی (شیب تا 10درصد) اشاره نمود که می تواند حرکات دامنه ای در این ناحیه باشد که با بارندگی های اخیر و وقوع زمین لغزش و نیز رخداد سنگ افت ها احتمالا می تواند از دلایل گسیختگی لوله اصلی گاز باشد.

بیت اللهی، جنبائی گسل اصلی جوان زاگرس را از دیگر دلایل طبیعی احتمالی این سانحه دانست و یادآور شد: گسل اصلی و رورانده زاگرس یکی از طویل ترین و جنباترین گسل های استان لرزه زمین ساختی زاگرس و محدوده سرزمینی کشور ایران است. برهم نهی محدوده سانحه به موقعیت عبوری گسل اصلی جوان زاگرس در شکل زیر نشان می دهد که به احتمال زیاد محدوده حادثه واقع در گردنه حلوائی در بخش فرادیواره ای این گسل قرار گرفته و این احتمال تقویت می گردد که جنبائی و بالاآمدگی تدریجی این گسل نیز یکی از دلایل بروز تنش در لوله گاز اصلی و وقوع حادثه آتش سوزی گردد.

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی رخداد زلزله ها در محدوده این خط لوله گاز را از دیگر دلایل طبیعی احتمال وقوع گسیختگی خط لوله نام برد و یادآور شد: آنالیز داده های مرکز لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران نشان می دهد در محدوده محل سانحه لوله گاز اصلی 65، لرزه خیزی بالایی دارد؛ به گونه ای که از سال 2006 تا کنون در مدت زمان 18 سال در گستره ای به شعاع 100 کیلومتری اطراف، حدود 621 زلزله با بزرگای 2.5 و بالاتر اتفاق افتاده است.

وی تاکید نمود: آنالیز رخدادهای لرزه ای سه روز اخیر نشان می دهد که تنها در روز 23 بهمن 1402 در شمال غربی بلداجی زلزله با بزرگای 2.8 و به فاصله 16 کیلومتری محل سانحه لوله گاز اتفاق افتاده که این حادثه با توجه به بزرگای آن نمی تواند تاثیری در گسیختگی لوله گاز داشته باشد.

بیت اللهی اظهار کرد: با آنالیز فرسودگی لوله اصلی گاز 65 و اتصالات آن و آنالیز سایر عوامل غیر طبیعی دیگر، در صورت احتمال تاثیر عوامل طبیعی پیشنهاد می گردد دو مورد اولویت دار ناپایداری دامنه (وقوع زمین لغزش، سنگ افت) و جنبائی گسله اصلی جوان زاگرس به دقت مورد آنالیز قرار گیرد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 بهمن 1402 بروزرسانی: 25 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15083

به "ثبت 621 زلزله در محدوده خط لوله گاز شهرستان بروجن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت 621 زلزله در محدوده خط لوله گاز شهرستان بروجن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید