توصیه دبیرکل سازمان ملل برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه

به گزارش کنفرانس هکا، دبیرکل سازمان ملل متحد دوشنبه بر لزوم تشکیل فوری کمیته قانون اساسی سوریه تأکید کرد.

توصیه دبیرکل سازمان ملل برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد دوشنبه بر لزوم تشکیل فوری کمیته قانون اساسی سوریه تاکید نمود.

احمد طعمه رئیس هیأت مذاکره کننده معارضان سوریه در مذاکرات صلح سوریه در آستانه (نور سلطان قزاقستان) چند روز قبل اظهار داشت که همه طرف ها بر سر همه اسامی اعضای کمیته قانون اساسی توافق نموده اند.

شورای امنیت سازمان ملل در سال 2015 با صدور قطعنامه ای بر بازنویسی و تدوین مجدد قانون اساسی سوریه تأکید نموده بود. قرار است کمیته قانون اساسی سوریه متشکل از 150 عضو باشد که دو سوم آن را دولت سوریه و معارضان و یک سوم را نماینده سازمان ملل در امور سوریه انتخاب نموده اند.

آنتونیو گوترش در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: خوشحالم که توافق دولت سوریه و کمسیون مذاکرات سوریه را برای شکل گیری کمیته معتبر، متعادل و فراگیر قانون اساسی که توسط سازمان ملل در ژنو تسهیل می گردد را اعلام می کنم.

روند مذاکرات صلح سوریه در آستانه، از دو سال پیش با مشارکت ایران، روسیه و ترکیه با هدف تسهیل حل وفصل بحران سوریه شکل گرفت و از آن موقع به آتش بس در بخش های بزرگی از سوریه منجر شده است.

سه روز پیش نیز دبیرکل سازمان ملل از توافق بر سر تشکیل کمیته قانون اساسی جدید سوریه خبر داده و ابراز امیدواری نموده بود که تشکیل این کمیته نهایی گردد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه که کشورش یکی از اعضای روند آستانه است، دوشنبه گذشته گفت که کار بر روی تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه رو به اتمام است. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیغام/

euroro.ir: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5858

به "توصیه دبیرکل سازمان ملل برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه دبیرکل سازمان ملل برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید