تورهای بدون راهنما پیگرد قانونی دارد

به گزارش کنفرانس هکا، طبق مبانی قانونی و مصوبه دولت، اجرای تور بدون راهنما ممنوع است و در صورت شکایت، پیگرد قانونی می گردد.

تورهای بدون راهنما پیگرد قانونی دارد

ولی تیموری مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات جهانگردی گفت که همیشه تاکید شده در تورهای جهانگردی، حضور راهنمای مجاز و دارای کارت از سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی الزامی است. موضع ما نیز در این باره کاملا معین و شفاف است.

وی یادآور شد که در هر بسته سفر باید یک راهنما و فردی به عنوان سرپرست تور (تورلیدر) حضور داشته باشد. مسئولیت و وظایف این دو کاملا متفاوت از یکدیگر است، اما متاسفانه در بعضی تورها، این مسئولیتها به یک شخص محول می گردد که البته جذابیت های مالی عامل اصلی آن است، اما این اقدام پیامدهای منفی در پی دارد، چرا که راهنمای تور در طول سفر دچار کار طاقت فرسا می گردد و علاوه بر ارائه اطلاعات به جهانگرد باید خواسته ها و نیازهای جهانگرد را هم تامین کند و مشغول خدمات دهی در جریان سفر گردد.

تیموری درباره شرایط همراهی راهنمای خارجی در تورهای ورودی، اعلام کرد:

معمولا در تورهای خارجی شخصی را از کشور مبدأ به عنوان تورلیدر همراه می نمایند و در مقصد راهنمای تور اضافه می گردد. تور خارجی نمی تواند بدون راهنمای ایرانی در کشور، سفر داشته باشد و اجازه این کار را ندارد. راهنمای خارجی می تواند به عنوان تورلیدر جهانگردان را همراهی کند و به واسطه دانشی که دارد در سایت ها اطلاعاتی را به جهانگردان همراه خود ارائه دهد، اما نمی تواند نقش راهنمای تور را ایفا نماید.

او تاکید نمود که حضور نداشتن راهنمای دارای کارت از سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی در تورها با مقررات مغایرت دارد و تخلف به شمار می آید. این موضوع در آیین نامه راهنمایان و دفاتر خدمات مسافرتی نیز لحاظ شده است.

تیموری با اشاره به اینکه بخشنامه ها، تور را ملزم می نمایند که راهنمای ایرانی و مجاز در طول سفر همراه داشته باشد، گفت:

اگر این گونه نباشد حتما به اداره های میراث فرهنگی و جهانگردی استان ها اطلاع داده و شکایت گردد تا پیگیری های رسمی صورت گیرد.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13438

به "تورهای بدون راهنما پیگرد قانونی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورهای بدون راهنما پیگرد قانونی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید