تظاهرات مردم 436 شهر آمریکا علیه مونسانتو، واکنش به اصلاح ژنتیکی مواد غذایی

به گزارش کنفرانس هکا، خبرنگاران: هزاران نفر از مردم واشنگتن هم زمان با مردم 436 شهر آمریکا در اعتراض به لایحه تصویب شده حمایت از شرکت مونسانتو در کنگره، مقابل ساختمان غول اصلاح ژنتیکی مواد غذایی تظاهرات کردند.

تظاهرات مردم 436 شهر آمریکا علیه مونسانتو، واکنش به اصلاح ژنتیکی مواد غذایی

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرنگاران مستقر در واشنگتن، جمع کثیری از مردم آمریکا از 436 شهر این کشور به همراه اعضای خانواده خود دیروز (شنبه) پس از سالها در تظاهرات گسترده ای در پایتخت این کشور شرکت کردند تا با اعلام نگرانی شدید خود از فعالیت های شرکت مونسانتو انزجار خود را از این شرکت که غول اصلاح ژنتیکی مواد غذایی است، ابراز نمایند و از مجلس سنای آمریکا بخواهند لایحه حمایت از مونسانتو را که در ماه جاری در این مجلس به تصویب رسیده است، لغو کند.

به موجب این لایحه شرکت مونسانتو می تواند بدون برچسب گذاری محصولات غذایی فراوریی خود را به فروش برساند؛ این در حالی است که کلیه شرکت های فراوری مواد غذایی در صورت انجام اصلاحات ژنتیکی روی آنها می بایست برچسب این ماده غذایی اصلاح ژنتیکی شده است را بزنند.

شرکت مونسانتو که اینک در زمینه اصلاح ژنتیکی مواد غذایی و بذر محصولات کشاورزی فعال است برای اولین بار در سال 1901 توسط جان فرانسیس کوئینی تأسیس شد و از دهه 1940 به جمع فراورینمایندگان عمده پلاستیک، شامل انواع یونولیت و الیاف مصنوعی پیوست.

این شرکت به عنوان یک شرکت شیمیایی اولین فراورینماینده ددت، پی سی بی و عامل نارنجی است؛ عامل نارنجی مورد استفاده در بمبهای شیمیایی در جنگ ویتنام از محصولات این شرکت بوده است.

معترضان به این لایحه خواهان لغو مصوبه مجلس سنا درباره این شرکت غذایی شده می خواهند قانون گذاران آمریکایی حق آزادی خرید مردم را به رسمیت شناخته این اجازه را به آنها بدهند که قبل از خرید هرنوع محصول غذایی، از انجام اصلاحات ژنتیکی روی آن آگاه باشند.

تظاهرنمایندگان معترض ساعت 2 بعد از ظهر از پارک لافایت، مقابل کاخ سفید حرکت نموده خود را به ساختمان شرکت مونسانتو رساندند. پلیس با قفل کردن درهای ورودی ساختمان شرکت مانع از ورود معترضان به این شرکت شد. این در حالی است که تظاهرنمایندگان با تجمع پشت درهای این شرکت و سردادن شعار علیه آن سعی بر ورود به داخل شرکت داشتند.

چندین نفر از معترضان برای آنکه عمق آلوده بودن محصولات مونسانتو را به نمایش بگذارند با پوشیدن ماسک های ضدگاز به تظاهرات آمده بودند. یکی از این معترضین که لباس ضدگاز سمی پوشیده بود پشت در ورودی ساختمان دراز کشید.

مجری برنامه نیز که اصلی ترین کار شرکت مونسانتو را لابی در کنگره و بخشهای دیگر دولت عنوان نموده بود از شرکت نمایندگان در تظاهرات خواست هرگاه نام مونسانتو را می برد همه خود را روی زمین انداخته به صورت نمادین خود را به حالت مرگ در آورند.

معترضان در این تظاهرات پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: کنگره آمریکا از نظر ژنتیکی آلوده است، مواد غذایی را برچسپ بزنید!، ما غذای واقعی می خواهیم، سم با غذا مساوی نیست، مونسانتو مساوی است با حرص شرکت های چندملیتی، به اصلاح ژنتیک پاسخ نه بدهید!، اگر محصولات شما بی ضرر است، چرا از برچسپ زدن روی محصولتان می ترسید؟.

یکی از شرکت نمایندگان در این تظاهرات علت حضور خود را این گونه تشریح کرد: ما آمدیم اینجا که انزجار خود را از مونسانتو ابراز کنیم؛ فرزندانم همه کوچک هستند و باید شیر بخورند؛ متأسفانه امروزه همه انواع شیرها به هورمون های مونسانتو آلوده هستند و از همه بدتر اینکه ما به سوی نظامی پیش می رویم که حتی نخواهیم توانست خوراک خود را از راه کشاورزی به دست بیاوریم زیرا مونسانتو بذرهای کشاورزی را هم در انحصار خود درآورده است.

مدیا بنجامین، مدیر سازمان کدپینک هم که در این تظاهرات شرکت داشت به خبرنگار خبرنگاران گفت: مردم آمریکا باید بیدار شوند و این تظاهرات در راستای همین راهبرد است.

تقریباً کلیه محصولات شرکت مونتسانتو اعم از پنبه، ذرت، سویا، برنج، گوجه فرنگی و اخیراً یونجه به صورت مهندسی شده فراوری و اصلاح ژنتیکی می گردد.

مونسانتو با اهداف متفاوتی در محصولات خود اصلاح ژنتیکی ایجاد می نماید؛ از جمله مقاومت در برابر آفت ها، تنشهای محیط از قبیل سرما، گرما و ... و مقاومت در برابر انواع بیماری ها از دیگر اهداف اصلاح ژنتیکی گیاهان است. این شرکت اگرچه سعی نموده است در خصوص مقاوم کردن گیاهان به آفت ها و حشرات و بیماری ها، به ظاهر از سموم شیمیایی کمتری استفاده کند، اثرات این تغییرات ژنتیکی و ضررهای احتمالی آن به انسان را نمی تواند انکار کند.

این در حالی است که ایالت کالیفرنیا در آمریکا همچنان صحنه کشمکش و جنجال بر سر برچسب زدن بر محصولات غذایی اصلاح شده است و توجه به راه های پرهیز از مصرف این مواد غذایی در زندگی روزمره در آمریکا افزایش یافته است.

شرکت مونسانتو به طور مستمر کوشش می کند تا بازار جهانی غذا را صددرصد در اختیار خود بگیرد و تابه حال نیز توانسته با رویکردی محافظه کارانه بیش از 9 درصد از فراوری مواد غذایی ضروری مانند سویا و ذرت را به انحصار خود درآورد. فرآورده های لبنی (بیش از یک سوم فرآورده های لبنی غیرارگانیک در ایالات متحده دارای هورمون R BGH (هورمون رشد گاو) هستند که توسط شرکت مونسانتو و به وسیله مهندسی ژنتیک فراوری شده است. استفاده از این هورمون در بیشتر کشورهای جهان ممنوع شده است).

در سال 2 1 جین اکر و استیو ویلسون از خبرنگاران خبرگزاری شبکه فاکس نیوز در فلوریدا به علت تحقیق پیرامون اثرات هورمون رشد گاوی با تهدیدات شرکت مونسانتو اخراج شدند. این شرکت با همکاری فاکس نیوز قصد تحریف گزارش تحقیقی آنها را داشت و زمانی که با ممانعت دو خبرنگار روبرو شدند آنها را اخراج کردند.

سال گذشته نیز مونسانتو مبلغ 6 میلیون دلار برای نفوذ در کنگره آمریکا تقسیم نموده است که در نتیجه آن لایحه حمایت از مونسانتو به طور مخفیانه به تصویب رسید.

این راهپیمایی پس از دو ساعت اعتراض در ساعت 4 و 30 دقیقه به اتمام رسید.

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: تسنیم
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 10135

به "تظاهرات مردم 436 شهر آمریکا علیه مونسانتو، واکنش به اصلاح ژنتیکی مواد غذایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تظاهرات مردم 436 شهر آمریکا علیه مونسانتو، واکنش به اصلاح ژنتیکی مواد غذایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید