تست های PCR روی اُمیکرون جواب می دهد؟

به گزارش کنفرانس هکا، تهران (پانا) - یک اپیدمیولوژیست با بیان اینکه در حال حاضر باید به سرعت در جای جای کشور خوشه های ابتلا به اُمیکرون تشخیص داده گردد، گفت اگر اکنون هم کنترل و مدیریت شروع گردد، باز طی دو تا چهار هفته آینده افزایش بستری و مرگ ومیر رخ می دهد. با این حال می توان این افزایش را کمرنگ تر نموده و ارتفاع قله اپیدمی را کاهش داد.

تست های PCR روی اُمیکرون جواب می دهد؟

به گزارش ایسنا، حمید سوری درباره شرایط تست گیری برای شناسایی مبتلایان به کرونای اُمیکرون در کشور، گفت: واریانت اُمیکرون بر اساس جهش بر روی اسپایک یا ژن S ویروس است. بنابراین تست های PCR هایی که بر اساس ژن N هستند و قبلا برای واریانت های دیگر کاربرد داشتند، اکنون در اُمیکرون زیاد جواب نمی دهند.

اُمیکرونِ PCR گریز

وی اضافه نمود: در عین حال واریانت اُمیکرون هم مقداری PCR گریز است. بنابراین باید از تست های جدیدتری که بتواند واریانت های بر اساس جهش S را تشخیص بدهد، استفاده کرد. البته خوشبختانه در کشور ما این کیت ها آماده شده و می توان از آن ها استفاده کرد، منتها باید سریعا از آن ها استفاده گردد.

زمان؛ نگرانی اصلی

سوری تاکید نمود: یکی از مشکلاتی که درباره اُمیکرون داریم و خیلی مرا نگران می نماید، بحث زمان است. با فرمول های معمول اداری نمی توان آن را کنترل کرد. به این صورت که بگوییم پنج شنبه و آدینه تعطیل است و شنبه موارد را آنالیز کنیم، با این شیوه نمی توان با این اپیدمی مقابله کرد، بلکه احتیاج به یک نگاه جهادی وجود دارد. به هر حال دشمن حمله نموده و نمی توان گفت که شنبه برای شناسایی و آنالیز می آییم. باید توجه کرد که بیماری با سویه اُمیکرون به سرعت در حال توسعه است؛ به طوری که به صورت میانه موارد ابتلا به صورت هفتگی سه تا پنج برابر می شوند.

لزوم افزایش تست های تشخیصی اُمیکرونی

وی با بیان اینکه اندازه تست های تشخیصی مان هم در کشور باید افزایش یابد، اظهار کرد: در عین حال باید از تست های مناسب اُمیکرون استفاده کنیم که منفی های کاذبی که وجود دارد، به حداقل برساند. مهم این نیست که فقط یک بیمار را شناسایی کنیم، بلکه مهم این است که در جای جای کشور خوشه های ابتلا را تشخیص دهیم. این هم ممکن است تا چند روز آینده یا نهایتا یکی دو هفته آینده ارزش داشته باشد و بعد از آن ارزشش را از دست می دهد.

سوری با بیان اینکه حتی اگر همین حالا هم کنترل و مدیریت را شروع کنیم باز طی دو تا چهار هفته آینده افزایش بستری و مرگ ومیر را خواهیم دید، گفت: مطمئنا طی دو تا چهار هفته آینده فراوانی بستری و مرگ ناشی از اُمیکرون در کشور افزایش می یابد. بنابراین باید حتما آمادگی کافی داشته باشیم. با این حال شدت و ضعف آن تفاوت دارد. اگر خوب کنترل کنیم می توانیم این افزایش را کمرنگ تر کنیم و ارتفاع قله اپیدمی را کاهش دهیم. هنوز برای اقدام دیر نشده، اما احتیاج به اقدام سریع وجود دارد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 خرداد 1401 بروزرسانی: 2 خرداد 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13803

به "تست های PCR روی اُمیکرون جواب می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تست های PCR روی اُمیکرون جواب می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید