ترمیم سطوح زنگ زده با یک محصول نانویی، برطرف خوردگی فلزات صنعت نفت

به گزارش کنفرانس هکا، علی رحمانی مدیر فروش یک شرکت دانش بنیان فراوری کننده مبدل زنگ آهن با فناوری نانو در مصاحبه با خبرنگاران گفت: خوردگی در اجسام و مواد به کار رفته در صنایع گوناگون همچون صنایع هوایی، صنایع کشتی سازی، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی بسیار حائز اهمیت بوده و اگر به موقع مورد توجه قرار نگیرد، می تواند باعث ایجاد خسارات و خطرات جبران ناپذیری از نظر مالی، میزان مصرف انرژی و همچنین زیست محیطی گردد.

ترمیم سطوح زنگ زده با یک محصول نانویی، برطرف خوردگی فلزات صنعت نفت

وی اضافه کرد: در بعضی صنایع، قطعات حساسی وجود دارند که امکان زنگ بری با روش های معمول اسیدشویی و سندبلاست در خصوص آنها میسر نیست از این رو در صدد برآمدیم تا محصولی با عنوان مبدل زنگ آهن را برای برطرف این مشکل به فراوری برسانیم.

رحمانی اضافه کرد: این مبدل زنگ آهن، به عنوان یک پرایمر مبدل زنگ آهن، بر روی سطوح کمپلکس پایداری فراوری می نماید که به سطح فلز چسبیده و پوششی محافظ در برابر رطوبت و خوردگی مجدد به وجود می آورد. استفاده از این محصول ضمن جلوگیری از رشد خوردگی، با تبدیل زنگ به یک لایه رنگ و ایجاد لایه ضد آب، باعث مقاومت چند برابری فلز در برابر خوردگی شده و می توان گفت اعمال این مبدل، اولین قدم در حفاظت طولانی مدت از سطوح فلزی با بازدهی بالا و هزینه مطلوب است.

به گفته مدیر عامل این شرکت، در صورت اعمال رنگ های پلی یورتان و یا اپوکسی بر روی سطوح لایه نشانی شده با مبدل رنگ، سطوحی کاملاً مقاوم در برابر شرایط جوی، نور خورشید، باران و حتی اسپری نمک، بدون پوسته پوسته شدن و ترک خوردگی خواهید داشت. از طرفی در صورت استفاده از مبدل زنگ نانویی هزینه ها و زمان اجرا تا حد مطلوبی کاهش می یابد.

وی خاطر نشان کرد: زﻧﮓ زدن سطوح آهنی موجب کاهش عمر دستگاه ها، قطعات و تجهیزات آهنی است که این مشکل در مناطق مرطوب بسیار آسیب بزرگتری است. ھدف از اجرای اﯾن ﭘروژه ﺳﺎخت پوششی است که روی سطوح زنگ زده از طریق قلمو یا غلتک مالیده می گردد و با ایجاد یک پوشش جدید، مانع از پیشرفت زنگ زدن آهن می گردد.

به گفته رحمانی، در ﺣﺎل ﺣﺎﺿر از ضد زﻧﮓ ھﺎﯾﯽ ﺑﺎ رنگ های طوﺳﯽ ﯾﺎ اﺧراﯾﯽ در صنایع و مصارف خانگی استفاده می گردد که توانایی قدرتمندی در برابر عوامل خورنده نداشته و حتما باید بعد از ضد زنگ یک لایه پوشش نهایی نیز روی آن اجرا گردد.

وی تاکید نمود: برای استفاده از این پوشش احتیاج به هیچ گونه آماده سازی سطح و زیرسازی نیست. فقط کافی است روغن، تاول ها و پوسته ها توسط فرچه سیمی یا کاردک از سطح زدوده شوند.

رحمانی با اشاره به مزایای استفاده از این محصول گفت: تبدیل زنگ روی سطح به کمپلکس پایدار با چسبندگی بالا، ایجاد پوشش محافظ در برابر رطوبت و خوردگی مجدد، قابلیت رنگ پذیری برای اعمال پوشش نهایی، قیمت مناسب و وزن سبک، عدم احتیاج به تینر و حلال های شیمیایی، سهولت و سرعت بالای اجرا، قابلیت روندگی و نفوذ در خلل و فرج بافت زنگ زده فلزات، دوام بسیار زیاد و عمر طولانی از مزایای این محصول به شمار می رود.

رحمانی با بیان اینکه ما اولین شرکتی هستیم که پیروز به انتقال دانش فنی مبدل زنگ آهن به چین شده، گفت:این اقدام منجر به ارز آوری می گردد و از سوی دیگر شرکتهای داخلی از این محصول استقبال کردند که همین موضوع موجب صرفه جویی ارزی نیز می گردد.

وی اضافه کرد:ما یک تیم استارت اپی بودیم که بعد از یک سال به مرحله فراوری انبوه و انتقال دانش فنی رسیدیم. این محصول مورد تایید ستاد ویژه توسعه فناوری نانو است و صادرات و قراردادهای بین المللی و انتقال دانش فنی و فراوری از دیگر اقدامات ما بوده است. شرکت های نفتی، اسکله، صنایع ریلی، کشتی سازی و غیره مخاطب این محصول هستند.

maeaedu.ir: آموزش باید برای همه در دسترس باشد

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6151

به "ترمیم سطوح زنگ زده با یک محصول نانویی، برطرف خوردگی فلزات صنعت نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترمیم سطوح زنگ زده با یک محصول نانویی، برطرف خوردگی فلزات صنعت نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید