ترفندهای تمیز کردن کابینت ام دی اف قهوه ای و سفید

به گزارش کنفرانس هکا، تمیز کردن کابینت ام دی اف قهوه ای و سفید همیشه یک چالش است؛ زیرا لکه های چربی و اثر انگشت روی این رنگ های کلاسیک پرطرفدار به وضوح دیده می گردد و برای پاک کردن این لکه ها باید از پاک کننده های مناسبی استفاده گردد.

ترفندهای تمیز کردن کابینت ام دی اف قهوه ای و سفید

در این مقاله به روش تمیز کردن کابینت ام دی اف خواهیم پرداخت و راهکارهای موثری را بیان خواهیم کرد.

اگر شما برای نظافت منزل و بعلاوه خدمات نظافت راه پله و مشاعات ساختمان خود احتیاج به نظافتچی کاربلد آقا یا خانم دارید، به وبسایت خبرنگاران مراجعه کنید و در بخش مربوطه درخواست خود را ثبت نمایید. به این ترتیب هزینه سفارش شما به صورت آنلاین محاسبه و به شما اعلام خواهد شد.

نکات کلیدی

  • برترین ماده برای تمیز کردن کابینت ام دی اف قهوه ای و سفید محلول مایع ظرفشویی و آب است. این ماده سبک است و مانند مواد شیمیایی پاک کننده، آثار مخرب روی سطح کابینت ایجاد نمی نماید.
  • اگر پاک کردن لکه ای سخت است، راهکار آن اسکراب کردن ملایم است. می توانید از یک مسواک برای تمیز کردن و اسکراب لکه های سرسخت بهره ببرید.
  • هیچ گاه شوینده را مستقیما روی کابینت اسپری نکنید. این کار موجب نفوذ مایع به بافت کابینت می گردد و ممکن است به روکش آن آسیب بزند.

تمیز کردن کابینت ام دی اف قهوه ای و سفید

تخته فیبر با چگالی میانه (Medium Density Fiberboard) که از آن با عنوان MDF یاد می گردد، یکی از محبوبترین مواد برای ساخت کابینت است و هواداران زیادی دارد.

از طرفی کابینت های ام دی اف تنوع زیادی در طرح و رنگ دارند و در بیشتر مواقع اولین انتخاب افراد برای تجهیز و دکوراسیون آشپزخانه هستند.

از این رو دانستن نحوه تمیز کردن کابینت ام دی اف و نظافت وسایل چوبی برای خانم های خانه دار بسیار مهم است. کابینت های ام دی اف در رنگ های مختلفی ساخته شده اند. رنگ قهوه ای و سفید دو نمونه پرکاربرد در خانه های ایرانی است. در نتیجه در این مطلب قصد داریم شما را با نحوه تمیز کردن کابینت ام دی اف قهوه ای و سفید آشنا کنیم.

طرز تمیز کردن کابینت ام دی اف قهوه ای و سفید

ساده ترین راه برای تمیز کردن کابینت ام دی اف و بعلاوه تمیز کردن هود استفاده از مخلوطی از مایع ظرفشویی و آب گرم است. این محلول برای از بین بردن چربی ها بسیار موثر است و آسیبی به روکش وینیل کابینت ام دی اف نمی رساند. برای اینکه چربی ها و لکه های روی سطح کابینت به سرعت پاک شوند طبق مراحل زیر عمل کنید:

1. تهیه محلول صابون ظرفشویی و آب

در گام نخست برای تمیز کردن کابینت های ام دی اف قهوه ای و سفید یا سایر رنگ های روشن و تیره، باید محلولی از صابون ظرفشویی و آب تهیه کنید. از صابون های ظرفشویی قوی استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است به روکش ام دی اف آسیب بزنند.

از یک صابون ظرفشویی ملایم بهره ببرید و محلولی متشکل از یک قسمت صابون (مایع ظرفشویی) و دو قسمت آب تهیه کنید.

مشاهده رایگان هزینه خدمات نظافت منزل و ساختمان!

2. قرار دادن محلول روی پارچه میکروفیبر

پارچه میکروفیبر برترین ابزار برای تمیز کردن کابینت ام دی اف قهوه ای و سفید و به طور کلی تمیز کردن آشپزخانه است. این نوع پارچه بسیار نرم است و بعد از استفاده، هیچ اثری از خود روی سطوح باقی نمی گذارد. پارچه میکروفیبر را به محلول آغشته کنید. پارچه را فشار دهید تا آب اضافی آن خارج گردد.

پارچه را به آرامی و با حرکات دایره ای ملایم در نواحی که دارای لک است، بکشید و حرکت دهید. با این کار لکه های روی کابینت های شما از بین می روند یا حداقل شل و ضعیف می شوند.

اگر روی کابینت شما لکه سرسختی وجود دارد، می توانید کمی پارچه را روی آن ناحیه فشار دهید. حال باید گرد و غبار روی سطح را از بین ببرید و سطح درب کابینت را برق بیندازید.

3. پاک کردن محلول با پارچه مرطوب و سپس پارچه خشک

در نهایت محلول را با یک پارچه مرطوب پاک کنید. پس از پاک کردن، با یک پارچه میکروفیبر خشک، رطوبت کابینت را بگیرید.

4. تمیز کردن دستگیره ها

دستگیره های کابینت ها یکی از آلوده ترین قسمت ها هستند. دستگیره ها نقش و نگارهای زیادی دارند؛ به همین علت باید در تمیز کردن آنها دقت کنید.

با محلول پاک کننده و پارچه میکروفیبر تمام قسمت های دستگیره را تمیز کنید. بعلاوه می توانید از یک مسواک نیز برای تمیز کردن دستگیره یاری بگیرید. پس از تمیز کردن دستگیره، سطح آن را کاملا خشک کنید. کاربرد مسواک در تمیزکاری بسیار زیاد است و توصیه می کنیم برای سهولت در کار نظافت، از این وسیله بهره ببرید.

5. تمیز کردن لولاهای کابینت

لولاهای کابینت را با استفاده از یک پارچه خشک تمیز کنید. رطوبت و آب نباید با لولاها برخورد داشته باشد؛ زیرا باعث زنگ زدگی آنها خواهد شد.

6. تمیز کردن کشوها

تمام مراحل گفته شده را برای کشوها نیز تکرار کنید. قسمت داخلی کشوها را نیز با دستمال تمیز کنید.

اشتباهات رایج در تمیز کردن کابینت ام دی اف

اشتباهی که بعضی افراد برای تمیز کردن کابینت MDF مرتکب می شوند، این است که محلول پاک کننده را به طور مستقیم روی درب کابینت می ریزند. با این کار رطوبت زیادی روی درب کابینت ایجاد می گردد و ممکن است روی ساختار آن اثر بگذارد.

بعلاوه این کار باعث نفوذ آب به قسمت های آسیب دیده و ورود آن به لولاها می گردد. این شرایط باعث زنگ زدگی و پوسیدگی فلز شده و شرایط را وخیم تر می نماید.

اگر پاک کردن لکه ای سخت است، راهکار آن اسکراب کردن ملایم است. می توانید از یک مسواک برای تمیز کردن و اسکراب لکه های سرسخت بهره ببرید. مقداری از محلول را روی مسواک بریزید. آب اضافه را بگیرید.

مسواک را روی محل لک شده به صورت دورانی حرکت دهید و اسکراب کنید. از مسواک های سخت و خشن استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است آثاری از خود روی درب کابینت باقی بگذارند. از مسواک های نرم برای این کار بهره ببرید.

نظافت خانه و ساختمان با تیم کاربلد خبرنگاران

تمیز کردن کابینت ام دی اف براق چگونه است؟

تمیز کردن کابینت براق نیز مانند دیگر انواع کابینت ام دی اف است. لکه های چربی و مواد غذایی روی این نوع کابینت را می توانید با پارچه میکروفیبر و محلول صابون ظرفشویی به همان روشی که در قسمت های قبل گفته شد، از بین ببرید.

توجه داشته باشید که از شیشه پاک کن ها یا مواد براق کننده روی سطح کابینت استفاده نکنید. این نوع کابینت نیز نسبت به پارچه های سخت، حساس و آسیب پذیر است. باید حتما از انواع پارچه های نرم برای تمیز کردن آن بهره ببرید.

بیشتر بخوانید: از بین بردن لکه زرد روی چوب سفید با 15 روش!

تمیز کردن کابینت ام دی اف مشکی

کابینت های MDF مشکی به علت رنگ خاص خود ظاهر ویژه ای به آشپزخانه می دهند. ممکن است فکر کنید رنگ تیره این نوع کابینت لکه ها را نشان نمی دهد؛ اما خوب است بدانید کابینت های مشکی نیز در صورت لک شدن کثیف به نظر می رسند و باید تمیز شوند.

شما می توانید به روشی که قبل تر بیان کردیم این کابینت ها را تمیز کنید؛ بعلاوه در نظر داشته باشید که این نوع کابینت باید بعد از تمیز شدن به وسیله واکس مخصوص براق گردد تا همواره نو به نظر برسد. اگر نظافت کابینت های مشکی را به صورت هفتگی انجام دهید، لکه های سرسخت روی آنها ایجاد نخواهند شد.

تمیز کردن کابینت ام دی اف چرب

تمیز کردن کابینت ام دی اف چرب به راحتی با مایع ظرفشویی امکان پذیر است. به همان روشی که در قسمت های قبل گفته شد، مایع ظرفشویی رقیق شده را روی پارچه میکروفیبر بریزید و محل لکه را با حرکات دورانی پارچه تمیز کنید.

اگر به صورت هفتگی چربی های روی کابینت را تمیز کنید، لکه های سرسخت روی آن ایجاد نخواهد شد.

برترین ماده تمیز کننده کابینت ام دی اف چیست؟

پیشنهاد می کنیم از مواد شوینده سبک برای تمیز کردن کابینت های ام دی اف خود بهره ببرید. مایع ظرفشویی یا صابون ظرفشویی از برترین مواد تمیز کننده کابینت ام دی اف هستند. سعی کنید از مواد شیمیایی قوی روی سطح کابینت استفاده نکنید.

تمیز کردن سطح MDF با مواد شیمیایی قوی موجب آسیب تماشا آن می گردد. از سوی دیگر معمولا لکه های ایجاد شده روی کابینت از نوع چربی هستند و به راحتی با مایع ظرفشویی تمیز می شوند.

سوالات متداول

برای تمیز کردن کابینت MDF چه ابزاری کاربردی تر هستند؟

برای تمیز کردن کابینت MDF احتیاج به یک پارچه میکروفیبر و مایع یا صابون ظرفشویی دارید. اگر لکه های روی کابینت شما سرسخت باشند، ممکن است به یک مسواک برای اسکراب لکه ها نیز احتیاج پیدا کنید.

برترین روش تمیز کردن کابینت ام دی اف کدام است؟

برترین روش تمیز کردن کابینت های MDF تمیز کردن آنها با استفاده از یک پارچه میکروفیبر نرم و مایع ظرفشویی است.

در چه فواصل زمانی باید کابینت ها را تمیز کنم؟

برای جلوگیری از مقاوم شدن لکه ها روی سطح کابینت، بهتر است هر هفته یا هر دو هفته یک بار سطح آنها را تمیز کنید.

منبع: آچاره
انتشار: 14 بهمن 1402 بروزرسانی: 14 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14814

به "ترفندهای تمیز کردن کابینت ام دی اف قهوه ای و سفید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترفندهای تمیز کردن کابینت ام دی اف قهوه ای و سفید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید