بولتون صرفا به حرف زدن اکتفا نکرده است!

به گزارش کنفرانس هکا، کاخ سفید از انتقام جویی مشاور سابق امنیت ملی می ترسد.

بولتون صرفا به حرف زدن اکتفا نکرده است!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، کِرت میلز در نشریه نشنال اینترست به نقش بولتون در استیضاح ترامپ پرداخته که در ادامه مشروح آن را می خوانیم:

یکی از مقامات سابق کاخ سفید می گوید بولتون ممکن است همان نقشی را که یک زمانی جان دین (مشاور کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری ریچارد نیکسون) دراستیضاح نیکسون داشت، در ماجرای استیضاح ترامپ ایفا نماید..

جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی آمریکا و مرد آتشین مزاج کاخ سفید اکنون یک شهروند عادی است. هر چند که او کاخ سفید راترک نموده، اما در صدد است که فراموش نگردد. اظهارات بولتون در اوایل ماه جاری درمرکز مطالعات راهبردی و بین المللی واشنگتن (CSIS) ، و همچنین صحبتهای گزنده اش در نشست ماه گذشته اندیشکده گیت استون حکایت از این دارند که او اهل مماشات با سیاست های رییس جمهور آمریکا نیست.

بولتون در این نشست با طعنه گفت که او امروز برای صحبت کردن آزاد است و نیازی نیست که در لفافه سخن بگوید. اماسوال خیلی مهمی که امروز در واشنگتن مطرح است این است که آیا بولتون صرفا به حرف زدن اکتفا نموده یا دارد کار بیشتری از حرف زدن انجام می دهد. یکی از سخنگوهای غیر رسمی دولت ترامپ که سالهاست بولتون را می شناسد، در واکنش به افشاگری های بولتون در خصوص دولت ترامپ، می گوید اظهارات او چندان هم عجیب نیستند.

ماجرایاوکراین گیت کل کاخ سفید را درگیر نموده است. همان طوری که آدام شِف رییس کمیسیون امنیت مجلس نمایندگان آمریکا اشاره نمود، ترامپ در صدد بود تا از هم پیمان بی پناه آمریکا (اوکراین) برای تحقیق و تفحص فریبکارانه در رابطه با رقیب انتخاباتی اش استفاده کند. منظور شف از رقیب انتخاباتی ترامپ هم کسی جز نامزد پیشرو دموکراتها یعنی جو بایدن نبود. کاخ سفید اظهارات شف را رد می نماید و از این رو مقامات ارشد کاخ سفید از جمله مایک پنس و مایک پمپیو پیشتر گفته اند که با کمیته حقیقت یاب مجلس نمایندگان همکاری نخواهند کرد.

موضوع استیضاح بر فضای سیاسی داخلی آمریکا سایه افکنده و نامزدهای دموکرات از جمله برنی سندرز و سایرین، درمناظره انتخاباتی چهارشنبه شب دموکراتها در اوهایو، به این موضوع پرداختند. سندرز تاکید نمود که مجلس نمایندگان آمریکا هیچ چاره ای ندارد جز اینکه ترامپ را به خاطر نقضتبصره هشتم از بند نهم اصل اول قانون اساسی آمریکا (Emoluments Clause) استیضاح کند. تبصره مزبور می گوید هیچ مقامی در ایالات متحده حق ندارد بدون موافقت کنگره، هدیه یا چیزی مشابه را از پادشاه، شاهزاده، و یا دولت یک کشورخارجی دریافت کند.

موضوع دیگری که دررابطه با پرونده اوکراین گیت مطرح است اقدامات پسربایدن یعنی هانتربایدن در اوکراین است. پسر کوچک بایدن در هفته جاری در پی آن بود که در رسانه ها و مطبوعات، نگرانی هایی را که در رابطه با کارهای او در اوکراین وجود دارند تخفیف دهد. او در این راستا از عضویت در هیات مدیره یک شرکت چینی نیز استعفا کرد. پسر بایدن در مصاحبه با شبکه ای بی سی گفت مقامات ارشد حزب جمهوریخواه از اخلاق خوش و ملایمت جو بایدن سوء استفاده کردند. خیال می کنم کاملا روشن است که چرا به رغم ملایمتی که بایدن دارد، آن حرفها را درباره آنها گفت.

سوال مهمی که مطرح است این است که چرا اوکراین گیت تبدیل به رسوایی شده و چرا حرف از استیضاح امروز مطرح شده و قبلا صحبتی از آن نمی شد؟ ترامپ قبلا هم با تلاطم های سیاسی زیادی از جمله تحقیقات مولر روبرو بوده و ازهمه آنها هم با موفقیت عبور نموده، اما چرا موضوع اوکراین باب استیضاح ترامپ را باز کرد؟ بعضی ها استدلال می نمایند که موضوع اوکراین با کوشش های ترامپ برای خنثی کردن اتهاماتی که از سوی دموکرات ها در رابطه با انتخابات سال 2016 مطرح شده، ارتباط تنگاتنگی دارد. به طور تعیین، دفعه گذشته این هیلاری کلینتون بود که ترامپ درباره او دست به افشاگری زد و این بار هم، ماجرای اوکراین است که دامن رقیب دیگر ترامپ یعنی جو بایدن را گرفته است.

پرونده اوکراین این اهرم را در اختیار جمهوریخواهان می گذارد تا از اتهاماتی که متوجه جو بایدن و پسرش است برای خنثی کردن اتهامات وارده از سوی دموکراتها بهره ببرند. حداقل فایده این کار این است که صندلی ترامپ در میان محافظ کاران حفظ گردد.

گزارش روز چهارشنبه تارنمای دیلی بیست حکایت از این دارد که ترامپ نگران این است که بولتون پشت صحنه افشاگری علیه کاخ سفید باشد. شواهد انکارناپذیری در این رابطه وجود دارند. دوستان بولتون از جمله فیونا هیل مشاور سابق ترامپ در امور روسیه، برای ادای شهادت علیه ترامپ در کنگره حاضر شده و اظهارات فیونا هیل موجب تعجب اعضای کنگره شده است.

آنهایی که با بولتون آشنایی دارند، از اظهارات او علیه دولت انتقاد می نمایند. فردریک فلایتز رییس سابق دفتر بولتون در شورای امنیت ملی آمریکا، که یکی از این منتقدان بولتون و از چهره های موجه برنامه های تلویزیونی آمریکا هم است، این روزها در برنامه های تلویزیونی از دولت ترامپ در مقابل اتهامات پرونده مربوط به اوکراین گیت، دفاع تمام عیارمی نماید. سوال این است که آیا بولتون واقعا تا این اندازه با رییس سابق اش(ترامپ) درافتاده است؟

یکی از مقامات ارشد سابق کاخ سفید در این رابطه می گوید بولتون همواره با ساختار دولت واشنگتن در جنگ و نزاع بود و از این جهت به شدت هم نامحبوب شده بود، به گونه ای که حتی پس از برکناری بدون تشریفات او از مقام مشاور امنیت ملی، از او در تشکیلات دولت استفاده ای هم نکردند. مقام مزبور می گوید بولتون فرد کینه توزی است.

منبع: نشنال اینترست / ترجمه: حامد ضرغامی

23/ 310 310

اروپا: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6851

به "بولتون صرفا به حرف زدن اکتفا نکرده است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بولتون صرفا به حرف زدن اکتفا نکرده است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید