بمب های متحرک؛ تهدیدی در خیابان های زنجان

به گزارش کنفرانس هکا، خبرنگاران/زنجان نصب مخازن CNG و LPG به صورت غیرقانونی و در کارگاه های زیرزمینی، خودروها را به بمب متحرک تبدیل کرده است.

بمب های متحرک؛ تهدیدی در خیابان های زنجان

پس از اجرای طرح سهمیه بندی و اعلام نرخ های جدید بنزین و افزایش مصرف سوخت CNG حکایت از تمایل بیشتر مردم به استفاده از گاز طبیعی به جای بنزین داشت اما افزایش قیمت قطعات، بر بازار این کسب و کار تاثیر گذاشت.

افزایش قیمت بنزین، یکی از عوامل افزایش تقاضا برای گازسوز کردن خودروها در چند هفته اخیر بوده و این در حالی است که در بیش از یک دهه گذشته علاوه بر خودروهای پایه گاز، تعداد زیادی خودرو نیز در کارگاه های مجاز و غیرمجاز اقدام به نصب کپسول و تجهیزات استفاده از سوخت CNG کرده اند که البته هر از گاهی شاهد بروز انفجار و حادثه ای در ارتباط با این خودروها در نقاط مختلف کشور بوده ایم.

وقوع این اتفاقات نیز بیشتر ناشی از به کارگیری قطعات و تجهیزات تقلبی و بدون کیفیت، گاه وارداتی و نیز ناشی بودن نصب کنندگان تجهیزات CNG روی خودروها بوده است که خیلی از این قطعات و حاصل کار افراد غیرمتخصص همچنان روی بسیاری از خودروها نصب و در حال کار است؛ خودروهایی که به راحتی می توان از آن ها به عنوان بمب های متحرک یاد کرد.

در این رابطه مدیرکل استاندارد استان زنجان می گوید: اداره کل استاندارد استان هیچ گونه نظارتی بر مراکز و مراحل نصب مخازن CNG ندارد و تنها در باز و بست و انجام آزمون های دوره ای مخازن، کننده شرکت بازرسی تایید صلاحیت شده در محل آزمایشگاه همکار حضور دارد.

داوود کارگرزاده ادامه می دهد: 8 آزمایشگاه همکار تست مخازن CNG در سطح استان دارای پروانه تایید صلاحیت از این اداره کل بوده و علاوه بر اداره، تایید صلاحیت توسط اداره نظارت بر اجرای استاندارد نیز اجرایی می شود.

وی می افزاید: نظارت بر کیفیت CNG خودروها و انجام آزمون های مربوطه و ... از جمله وظایف این آزمایشگاه های همکار است که تاییده مورد نظر را دریافت کرده اند.

مدیرکل استاندارد استان زنجان، یادآور می شود: اولین استاندارد مربوط به جایگاه های عرضه سوخت CNG در سال 1384 با شماره ملی 1 - 7829 به تصویب رسید که مختص جایگاه های تک منظوره بوده و استاندارد ملی ایران شماره 12054 که مختص جایگاه های چند منظوره بوده و در سال 1388 به تصویب رسیده است.

این مسئول خاطرنشان می کند: استانداردهای جایگاه عرضه سوخت CNG از تاریخ اول مردادماه 1392 بر اساس مصوبه هیئت وزیران اجباری اعلام شده است.

فعالیت غیرمجاز کارگاه های زیرزمینی نصب مخازن CNG و LPG

سوخت گیری با سیلندرهای گاز مایع، دیگر خطر جدی است که طی سال های اخیر خودروهای حامل این سیلندرها را به بمب های متحرکی در سطح شهرها، جاده ها و روستاها تبدیل کرده و این فرایند طی هفته های اخیر با تلاش مسافرکش ها برای پیدا کردن سوخت جایگزین افزایش یافته است.

با وجود هشدارهای مکرر مسئولان نسبت به خطرناک بودن این امر، آگهی های نصب مخازن LPG در فضای مجازی در سطوح قیمتی متفاوت منتشر می شود و به نظر می رسد نظارت ها در این زمینه محدود است یا اینکه وجود ندارد.

این نوع سوخت گیری در حال حاضر بدون رعایت نکات ایمنی در حاشیه شهرها به وفور دیده شده و هر روز نیز بر تعداد آن ها افزوده شده که توجه نکردن مسئولان به این امر، روز به روز باعث خواهد شد تا این بمب های متحرک با جولان در سطح شهر و جاده ها بیشتر جان شهفرایندان را مورد تهدید قرار دهد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه زنجان، از رانندگان و متقاضیان گازسوز کردن خودروها خواست تا از طریق www.irngv.ir نسبت به ثبت نام اینترنتی اقدام کنند.

حمدالله حبیبی با اشاره به ایجاد بازار سیاه نصب غیرمجاز مخزن CNG و LPG و فعالیت زیرزمینی با افزایش درخواست ها برای دوگانه سوز کردن خودروها می گوید: هرگونه اقدام ناشیانه و غیراستاندارد می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد از شهفرایندان تقاضا می کنیم از طریق راه های مجاز نسبت به ثبت نام اقدام کرده و به هیچ عنوان به صورت حضوری در سه مرکز تحت نظارت اتحادیه کشوری سوخت های جایگزین و خدمات وابسته فعال در استان نیز مراجعه نکنند. پس از ثبت نام اینترنتی، زمان مراجعه و نزدیک ترین مرکز خدمات دهی به آنان اعلام می شود.

وی ادامه می دهد: مسئولان به منظور اجرای عدالت نسبت به ثبت نام متمرکز و کشوری رانندگان متقاضی گازسوز کردن خودروها اقدام کرده اند که قطعا در پیشگیری از ایجاد بازار سیاه تاثیرگذار است که فعالیت کارگاه های زیرزمینی نصب مخازن CNG و LPG مورد تایید ما نیستند.

این مسئول تصریح می کند: رانندگان ضروری است جهت تعمیر، رفع نواقص و تست مخزن CNG و تجهیرات آن به صورت دوره ای به مراکز مجاز مراجعه کرده و از صحت و سلامت مخزن CNG و تجهیزات آن اقدام کنند.

نصب قانونی مخزن CNG سهمیه بنزین ماهانه را کاهش می دهد

یک متقاضی نصب مخزن CNG نیز با اشاره به طولانی شدن زمان دریافت و نصب مخزن، می گوید: پس از افزایش قیمت بنزین توجه بسیاری برای نصب مخزن CNG وجود دارد که سبب شده نوبت ثبت نام کنندگان دیرتر برسد. همچنین بازار سیاهی که وجود دارد بسیاری را برای نصب این نوع مخزن در کارگاه های غیرمجاز وسوسه می کند؛ چراکه نصب در این کارگاه ها دردسر زیادی ندارد.

وی می افزاید: در بازار سیاه گفته می شود که مخازن از ترکیه و به صورت قاچاقی وارد شده و استاندارد این کشور را دارد ولی اعتماد کردن به این حرف ها سخت است؛ چراکه در صورت انفجار و یا بروز یک علاوه بر از بین رفتن خودرو، جان فرد نیز به خطر می افتد و در گذشته نیز شاهد بودیم که انفجار خودرویی به سایر خودروهایی که در خیابان پارک شده بودند، آسیب وارد کرده است.

وی یادآور می شود: چون گاهی در خیابان ها مسافرکشی می کنم، به همین دلیل علاوه بر سهمیه بنزین ماهانه به سوخت CNG نیز نیاز دارم ولی پس از نصب مخزن CNG به صورت قانونی و در مراکز استاندارد، میزان سهمیه بنزین برای خودروی من کاهش می یابد که خوشایند نبوده و این مهم، خود دلیلی برای مراجعه بسیاری از افراد به مراکز نصب غیرمجاز است.

جولان بمب های متحرک خیابانی / پول می دهیم تا در خطر باشیم

پس از اصلاح قیمت بنزین در کشور دوباره موج جدیدی از تقاضا برای نصب مخزن CNG در استان مشاهده می شود که متاسفانه برخی از این تقاضاها در بازار سیاه و توسط مخازن غیراستاندارد پاسخ داده شده و خودروها را در سطح شهر به بمب های متحرک تبدیل می کند. به عبارت دیگر شهفرایندانی که علاقه ای به انتظار در صف نصب مخزن CNG استاندارد در مراکز قانونی ندارند، پول می دهند تا خود و جامعه را در معرض خطر قرار دهند.

مردم از مسئولان امر انتظار رسیدگی و افزایش سهمیه روزانه نصب مخزن CNG استاندارد در مراکز اعلامی دارند . همچنین بسیاری از افراد به مراکز نصب غیرمجاز مخزن CNG و LPG مراجعه می کنند، دلیل این کار خود را کاهش نیافتن سهمیه بنزین ماهیانه عنوان می کنند که مسئولان ذی ربط باید برای کاهش مراجعات به مراکز غیرمجاز و تعطیلی و پلمب این مراکز در کوتاه مدت اقدام اساسی کنند، پیش از آنکه حادثه ای در اثر سهل انگاری مردم و مسئولان، خانواده ای را داغدار کند.

مجله آزات وب: مجله آموزشی توسعه اسکریپت های تحت وب

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8143

به "بمب های متحرک؛ تهدیدی در خیابان های زنجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بمب های متحرک؛ تهدیدی در خیابان های زنجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید