بقعه ایوب انصار یکی از جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی به شمار می رود

به گزارش کنفرانس هکا، جاذبه ها/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، بقعه ایوب انصار یکی از جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی به شمار می رود.

بقعه ایوب انصار یکی از جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی به شمار می رود

بقعه ایوب انصاری تکاب در 13 کیلومتری جنوب این شهرستان و جنوب غربی قریه دورباش برفراز کوهی بلند قرار گرفته و دارای ناهمواری است که از روستای دورباش عبور می کند و سپس به صورت جاده مالرو به قله کوه منتهی می گردد. بنابر باور مردم، این مکان محل دفن سر ایوب انصاری بوده و از این رو از قداست و احترام خاصی نزد اهالی محلی برخوردار است. بنای بقعه مستطیل شکل بوده که در تمام قسمتهای آن سنگ قلوه، لاشه سنگ و ملاط ماسه و آهک بکار رفته است. ورودی بنا در قسمت جنوب شرقی آن قرار گرفته است و در قسمتهای مختلف نمای خارجی آثار قشری از گچ و آهک دیده می گردد. بنا از سه قسمت اصلی دهلیز یا کفش کن، چهار طاقی و مقبره تشکیل شد بطوریکه دهلیز در غرب این مجموعه واقع شده و مستطیل شکل هست و سقف بندی آن به صورت پوشش خرپشته ای است.

چهار طاقی دارای چهار قوس گهواره ای و بعلاوه غیل گوش هایی است که تعبیه گنبد عرقچینی را آسان تر می کند. اتاق مقبره در سمت شمال چهار طاقی ساخته شده و از بیرون به شکل مربع است بطوریکه پایه گنبد دور تا دور حاشیه ای گچبری دارد. ساختمان فعلی از دو بخش تشکیل شد؛ بخش اصلی و قدیمی بنای اولیه مقبره و بخش الحاقی راهرو و عبادتگاه (مسجد) را تشکیل می دهد. این بنا دارای 2 کتیبه سنگی است که کتیبه اول به ابعاد 95×38 سانتیمتر به وسیله ملا قلندر نامی در سال 1095 نوشته شده و کتیبه دوم در سال 1283ه ق مربوط به سنگ قبر ملا عبدالله، آخرین متولی بقعه است. قبر ایوب انصاری در سال 850 هجری قمری در وسط اتاق مقبره قرا دارد که این بقعه از نظر سبک معماری، مصالح ساختمانی و نقشه شباهت بسیاری به مقبره سلطان ویس دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 25 فروردین 1403 بروزرسانی: 25 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16717

به "بقعه ایوب انصار یکی از جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بقعه ایوب انصار یکی از جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید