برای بهتر شدن مرورگر گوگل کروم این 7 کار را انجام دهید!

به گزارش کنفرانس هکا، مرورگر گوگل کروم به خاطر سرعت، رابط کاربری ساده، داشتن قابلیت ضدبدافزار داخلی و بعلاوه یکپارچه سازی با سرویس های گوگل، پرکاربردترین مرورگر حال حاضر به شمار می رود. اما کروم فراتر از ظاهر ساده اش، ویژگی های بسیاری دارد که می تواند بهره وری شما را به شکل قابل توجهی افزایش دهد. در این مقاله قصد داریم به آنالیز این قابلیت ها بپردازیم و ببینیم چگونه می توانند به شما برای افزایش بهره وری یاری نمایند.

برای بهتر شدن مرورگر گوگل کروم این 7 کار را انجام دهید!

سازماندهی تب ها با گروه بندی آن ها

در حالی که در حال وب گردی هستید، جستجو در میان تعداد زیادی تب باز برای پیدا کردن موردی که احتیاج دارید می تواند حواس شما را پرت کند و زمان زیادی از شما بگیرد. قابلیت گروه بندی تب های کروم راه حلی برای این مشکل ارائه می دهد. این قابلیت به شما امکان می دهد تب های مرتبط با فعالیت های خاص را در گروه های مختلف سازماندهی کنید. این سازماندهی، موجب کاهش به هم ریختگی و در نهایت افزایش بهره وری شما می گردد.

برای ایجاد گروه تب در کروم، روی هر تب باز (یا یک تب خالی) کلیک راست نموده و گزینه Add Tab to a New Group را انتخاب کنید. سپس، نامی برای گروه خود وارد نموده و کلید Enter را فشار دهید.

پس از ایجاد گروه تب، می توانید هر تب جدیدی را به آن اضافه کنید. برای این کار، روی یک تب باز کلیک راست نموده و گزینه Add Tab to Group و سپس نام گروه را انتخاب کنید.

برای باز کردن تب های داخل یک گروه تب، روی نام گروه تب های موردنظر کلیک کنید تا آن را توسعه دهید. پس از اتمام کار با تب ها، دوباره روی همان کلیک کنید تا آن را جمع کنید و تب های باز شده از دید پنهان گردد.

برگرداندن سریع تب بسته شده

مرورگر کروم سابقه ای از تب های اخیراً بسته شده را نگه می دارد و به شما امکان می دهد دوباره آنها را باز کنید. این ویژگی می تواند در مواقعی که به طور تصادفی تب ها را می بندید و نمی خواهید زحمت باز کردن مجدد آنها را به صورت دستی بکشید، بسیار مفید باشد.

برای بازگردانی تب های بسته شده، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • روی منوی drop-down در گوشه سمت چپ بالای صفحه کلیک کنید تا منوی جستجوی تب ها (Search Tabs) باز گردد.
  • در این قسمت، فهرست تب هایی که اخیراً بسته اید را مشاهده خواهید کرد.
  • برای باز کردن مجدد هر تب، روی آن کلیک کنید.

با این حال، یک محدودیت وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید: این ویژگی فقط 8 تب آخر بسته شده را نمایش می دهد. اگر هنگام بستن مرورگر خود بیش از 8 تب باز داشتید، فقط می توانید 8 تب آخر را که بسته اید دوباره باز کنید.

نگه داشتن تب های باز بعد از بستن مرورگر گوگل کروم

اگر به طور مکرر مرورگر خود را با تعداد زیادی تب باز می بندید و سپس مجبور به بازگردانی آنها به وسیله تب های اخیراً بسته شده (یا به صورت دستی از ابتدا) هستید، فعال کردن ویژگی Continue Where You Left Off را در نظر بگیرید. این ویژگی، زمانی که فعال باشد، سابقه وب سایت های باز شده در آخرین مرتبه استفاده شما از مرورگر را حفظ می نماید و به طور اتوماتیک آنها را هنگام راه اندازی مجدد کروم باز می نماید. این ویژگی یک مزیت قابل توجه دارد: تب های باز شده در سری قبلی استفاده شما را حتی اگر دستگاه خود را خاموش یا راه اندازی مجدد کنید، حفظ می نماید.

برای فعال کردن این ویژگی:

  • روی سه نقطه عمودی در گوشه بالا سمت راست کلیک کنید.
  • تنظیمات (Settings) را انتخاب کنید.
  • در نوار کناری سمت چپ، به تب هنگام راه اندازی (On Startup) بروید.
  • دایره کنار ادامه از جایی که کار را متوقف کردید (Continue Where You Left Off) را علامت بزنید.

بهره گیری از امکانات پنل کناری

پنل جانبی کروم (Side Panel) یک قابلیت کاربردی است که به شما امکان دسترسی به فهرست مطالعه، بوکمارک ها و تاریخچه مرورگر و بعلاوه جستجو در وب را بدون احتیاج به بستن تب فعلی می دهد. این قابلیت زمانی که در حال مطالعه یک مقاله هستید و احتیاج به آنالیز سریع اصطلاحات یا مفاهیم ناآشنا دارید، بسیار مفید است. پنل جانبی باعث می گردد تا دیگر احتیاجی به جابه جایی بین تب های مختلف نداشته باشید.

برای دسترسی به پنل جانبی در کروم، روی آیکون پنل جانبی که در سمت چپ آیکون پروفایل شما قرار گرفته است، کلیک کنید. از منوی کشویی باز شده، می توانید فهرست مطالعه، بوکمارک ها یا تاریخچه خود را مشاهده کنید و یا با انتخاب گزینه Search یک فیلد جستجو باز نموده و بدون بستن تب فعلی در وب به جستجو بپردازید.

به خاطر داشته باشید که پنل جانبی نمی تواند به طور مستقیم وب سایت ها را باز کند؛ وب سایت ها در تب های مرورگر باز می شوند. با این حال، این قابلیت برای جستجوهای سریع و یافتن پاسخ به وسیله اسنیپت ها (Snippets) و بخش مردم بعلاوه می پرسند (People Also Ask) بسیار کاربردی است.

قفل کردن تب های باز شده در حالت ناشناس

با اینکه استفاده از حالت incognito هنگام وبگردی باعث حفظ حریم خصوصی ما می گردد، اما ترک کردن لپ تاپ بدون مراقبت در مکان های عمومی مثل مدارس یا ادارات می تواند این پنهان کاری را به خطر بیندازد. بعلاوه، بستن پنجره incognito برای حفظ حریم خصوصی به معنای از دست دادن تمام تب های آن و باز کردن مجدد آن ها از ابتدا است.

مرورگر کروم برای حل این مشکل قابلیتی را ارائه می دهد که به شما امکان می دهد هنگام بستن مرورگر، تب های incognito را قفل کنید. با این حال، این ویژگی در حال حاضر فقط روی کروم برای آیفون و اندروید در دسترس است.

برای فعال کردن این معینه، در اندروید روی آیکن سه نقطه در سمت راست بخش فوقانی و در آیفون روی آیکن سه نقطه در سمت راست بخش پایینی ضربه بزنید و Settings را باز کنید. سپس راهی تب Privacy and Security شوید و در نهایت گزینه Lock Incognito Tabs When You Leave (Close) Chrome را فعال کنید.

بعد از آن، با وارد کردن رمز عبور، اسکن کردن اثر انگشت یا استفاده از Face ID روی آیفون یا آیپد هویت خود را تأیید کنید. به همین سادگی این قابلیت مفید فعال می گردد.

صرفه جویی در مصرف رم

اگر حین وب گردی با مرورگر گوگل کروم، با کندی و توقف ناگهانی روبرو شدید، پس به نظر می رسد با مشکل کمبود ظرفیت حافظه رم روبرو هستید. کروم با ارائه ویژگی Memory Saver راه حلی برای این مشکل ارائه می دهد. این ویژگی تب های غیرفعال را به حالت خواب می برد تا حافظه بیشتری را به تب هایی که به طور فعال از آنها استفاده می کنید اختصاص دهد و در نتیجه سرعت وب گردی را افزایش دهد.

برای فعال کردن این معینه، بر روی آیکن سه نقطه در سمت راست بخش فوقانی کلیک کنید و سپس به Settings بروید و در نوار سمت چپ، تب Performance را انتخاب کنید. در نهایت باید گزینه Memory Saver را فعال کنید.

اشتراک گذاری سایت با دیگر دستگاه ها

مرورگر کروم به شما امکان می دهد تا به سادگی لینک صفحات را بین دستگاه های مختلف خود به اشتراک بگذارید. این قابلیت به شما اجازه می دهد که بدون احتیاج به کپی و پیست کردن دستی لینک، به سرعت همان لینکی که در حال حاضر در یک دستگاه (مانند موبایل) مشاهده می کنید، در دستگاه دیگری (مانند لپ تاپ) باز کنید.

برای بهره گیری از این معینه، مطمئن شوید که در هر دو دستگاه با اکانت گوگل لاگین نموده اید. اگر قصد دارید سایت را از گوشی به مرورگر دسکتاپ انتقال دهید، بر روی دکمه Share ضربه بزنید و سپس Send to Your Devices را انتخاب کنید.

سپس بعد از معین کردن دستگاه فعال، روی Send to Your Device کلیک کنید.

با این کار، در مرورگر گوگل کروم کامپیوتر، یک نوتیفیکیشن ظاهر می گردد و کافی است روی Open کلیک کنید تا راهی سایت موردنظر شوید.

برای به اشتراک گذاشتن لینکی از لپ تاپ خود به تلفن هوشمند خود، در نوار آدرس کلیک راست نموده، Send to Your Devices را انتخاب کنید و دستگاه خود را انتخاب کنید. سپس، لینک را از دستگاه دریافت نماینده باز کنید.

اینها چند ویژگی پنهان گوگل کروم هستند که ممکن است قبلاً آنها را امتحان ننموده باشید. بعضی برای بهبود بهره وری پیشرفته اند، در حالی که بعضی دیگر بر بهبود حریم خصوصی مرور تمرکز می نمایند. اگر هنوز این ویژگی ها را تست ننموده اید، بهتر است حداقل یک بار آن ها را امتحان کنید.

منبع: HowToGeek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 16 فروردین 1403 بروزرسانی: 16 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16519

به "برای بهتر شدن مرورگر گوگل کروم این 7 کار را انجام دهید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای بهتر شدن مرورگر گوگل کروم این 7 کار را انجام دهید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید