بایدها و نبایدهای قبل از خرید دان

به گزارش کنفرانس هکا، رشد جوجه ها و پرورش آن ها هدف اصلی مرغداران برای رسیدن به سود و کسب عایدی است؛ از این رو دغدغه اصلی فعالان در این حوزه تغذیه صحیح و اصولی طیور است. تمامی پرورش دهندگان به خصوص مرغداران در پی راهی هستند تا بتوانند هزینه مربوط به این قسمت را تا حد امکان کاهش دهند. دان های آماده یکی از به صرفه ترین و ارزان ترین موارد برای مرغداران است که در این مطلب به بایدها و نبایدها پیش از خرید این محصول می پردازیم.

بایدها و نبایدهای قبل از خرید دان

نکات مهم خرید دان

طیور گوشتی و تخم گذار در دوره های سنی مختلف، به طور متفاوتی تغذیه می شوند و دان های مخصوص آن ها نیز با توجه به این موضوع و هدف از پرورش آن ها بسیار متنوع هستند. یکی از موارد مهمی که در تغذیه طیور از اهمیت ویژه ای برخوردار است این می باشد که در هر سن احتیاج به پروتئین و ویتامین فرق دارد و عدم توجه به این موضوع می تواند سبب بروز مسائل زیاد و ضرر و زیان گردد.

انواع مختلف دان

دان طیور با کیفیت برای اینکه بتواند تمامی احتیاجهای پرندگان را رفع نماید باید حاوی انواع ویتامین، کلسیم، فسفر، پروتئین و… باشد. دان ها در انواع مختلفی وجود دارند که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

دان ذرت

ذرت یکی از مهم مواد در جیره غذایی طیور به شمار می رود؛ چراکه می تواند انرژی زیادی را برای پرندگان تامین کند. این ماده دارای خاصیت انرژی زایی بالا است اما اندازه کلسیم، فسفر، لیزین و متیونین در آن نسبتا پایین است. توجه داشته باشید که ذرت ها را در دمای مناسبی نگهداری کنید چراکه در دما و رطوبت بالا، ماده ای به نام مایکوتوکسین ایجاد می نماید که می تواند باعث بروز مسائل گوارشی و عفونی گردد.

دان گندم

یکی از غلات های مهم و مورد استفاده در تغذیه طیور، دان گندم است. این محصول در کشور ما به وفور یافت می گردد که به همین علت بخش اعظمی از غذای طیور به این بخش اختصاص دارد. دان گندم معمولا به صورت ترکیبی با دان ذرت مورد استفاده قرار می گیرد تا انرژی مورد احتیاج بدن پرندگان را تامین نماید.

پیشنهاد می کنیم دان گندم را برای جوجه های یکروزه استفاده نکنید؛ چراکه سیستم گوارش جوجه های تازه متولد شده بسیار حساس بوده و این ماده غذایی دیر هضم است. معمولا برای جوجه های یکروزه از دان استارتر استفاده می گردد؛ چراکه سازگاری کاملی با سیستم گوارشی جوجه های تازه متولد شده خواهد داشت.

گفتنی است که هنگام مصرف دان گندم، باید اندازه استفاده از آن کاملا به میزان باشد؛ زیرا مقادیر بالاتر از 30 آن موجب بروز مسائل گوارشی به خصوص در پرندگان نابالغ می گردد.

دانه جو

یکی از دانه هایی ک به تنهایی یک منیع غذایی کامل برای طیور به شمار می رود جو نام دارد. جو سرشار از پروتئین بوده که می تواند مواد مغذی را به بدن پرندگان برساند. گفتنی است که دانه جو هضا نسبتا سختی دارد که همین موضوع سبب جذب پایین آن شده است.

نکات مهم پیرامون دان طیور

برای استفاده از دان ها باید یک سری نکات مهم را رعایت نمود که از جمله مهم ترین آن ها شامل:

  • میزان دان ها بسیار مهم است. میزان آن ها باید مناسب با سن و جثه جوجه ها باشد تا طیور بتوانند بدون مشکل فرایند روشن خود را طی نمایند. برای انتخاب دان حتما به سن و نژاد پرنده خود توجه کنید و اگر تخصصی در این زمینه ندارید حتما از مشاورین این حوزه کسب نظر نمایید.
  • اگر در فصل تابستان و گرما هستید باید بدانید که پرندگان در معرض گرما، دچار استرس گرمایی می شوند و ضریب تبدیل خوراک در آن ها افزایش می یابد؛ بنابراین تهیه دان در فصول گرم باید دو برابر گردد.
  • در تابستان و فصول گرم تر پیشنهاد می گردد که از دان جو به جای گندم استفاده گردد؛ زیرا برای جلوگیری از گرمازدگی مفید است.
  • دان طیور نباید بوی ترشیدگی و زننده ای داشته باشد. مصرف دان مرغ فاسد اندازه مرگ و میر را افزایش داده خسارات زیادی وارد می نماید.

ویتامینه مورد احتیاج طیور

  • ویتامین A یکی از مهم ترین ویتامین های مهم در بدن طیور است که کمبود آن می تواند سبب کاهش فراوری و کیفیت تخمگذاری و افزایش لکه های خونی گردد.
  • ویتامین D از دیگر ویتامین های مهم برای پرندگان است که می تواند بر روی رشد جوجه ها، کیفیت پوسته تخم مرغ و راشیستیسم تاثیر مثبتی بگذارد.
  • ویتامین E از ویتامین های مهم برای پرندگان نر است که کمبود آن سبب عقیم شدن آن ها و بروز مسائل برای فراوری مثل می گردد.

دان های ذکر شده در مطالب فوق هر کدام حاوی اندازه قابل توجهی از ویتامین ها است که می تواند در تامین ویتامین های مورد احتیاج پرندگان بسیار موثر باشد.

جمع بندی

استفاده از دان در خوراک طیور از اهمیت ویژه ای برخوردار است و از طرفی می تواند بسیاری از احتیاجهای پرندگان را رفع نماید. هر پرورش دهنده یا مرغداری با توجه به سن، شرایطی بدنی و جثه طیور خود می تواند دان مورد احتیاج گله خود را تهیه نموده و در اختیار آن ها قرار دهد. پیشنهاد می کنیم برای دریافت نتیجه مطلوب تر، پیش از خرید دان، با یک متخصص در این حوزه مشورت نمایید تا بتوانید عملکرد دوره پرورش طیور را بالا نگه دارید. این را بدانید که خرید دان برای تقویت طیور، از ضعف و ابتلا به بیماری ها جلوگیری می نماید؛ بنابراین در تهیه آن اهمال نکنید.

منتشر شده به وسیله تریبون

منبع: هفت گنج
انتشار: 6 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16925

به "بایدها و نبایدهای قبل از خرید دان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدها و نبایدهای قبل از خرید دان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید