بازی عربستان با کارت چشمه صلح

به گزارش کنفرانس هکا، تعدادی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس همسو با مصر بر این باورند که سیاست ها و اختلاف ترکیه در دنیا عرب عاملی خسران ساز و فاکتوری بشدت خطرناک است. دولت های ریاض و ابوظبی رسماً رفتارهای دولت آنکارا را احیای ایده های عثمانی نامیده اند و بر این باورند که اگر عرب ها دست وحدت به یکدیگر ندهند و دخالت های فرهنگی، نظامی دولت ترکیه در کشورهای عرب منطقه را متوقف نکنند

بازی عربستان با کارت چشمه صلح

تاوان سختی برای آن خواهند پرداخت. موضوع وقتی پیچیده تر می گردد که درنظر بگیریم دولت قطر سال هاست با ترکیه دوستی و همراهی می نماید و همین عامل است که تنش های ایام اخیر بین دولت های عرب خاورمیانه و قطررا موجب شده و عربستان و امارات را به دشمنان آشکار دولت دوحه تبدیل نموده است.

از سال 2011 به این سو به دفعات دولت های عرب منطقه به سرکردگی سعودی ها و اماراتی ها با ائتلاف ترکیه - قطر بر سر مباحث اساسی منطقه به ستیز پرداخته اند. نمونه ها و محصولات روشن این تقابل عقیدتی را می توان کم و بیش در کودتای منجر به برکناری محمد مرسی در مصر به سال 2013، جنگ داخلی سرانجام ناپذیر در لیبی و همچنین حملات سبعانه هواپیماهای بمب افکن متعلق به سعودی ها در خاک یمن دانست. قضایا در سال 2017 به نقطه جوش خود رسید و آن زمانی بود که مربع عربستان، امارات، بحرین و مصر به دولت قطر تأکید کرد که یا روابط سیاسی - نظامی ویژه اش با ترکیه را قطع کند یا در انتظار پیامدهای تلخ این ماجرا باشد. با این حال قطر تغییر روال محسوس و سیاستگذاری تازه و متفاوتی در قبال روابطش با حکومت رجب طیب اردوغان نداشته و همچنان دست راست ترکیه در دست اندازی هایش به سمت این و آن کشور عربی به شمار می رود. بر اثر این روند دولت های قطر و ترکیه مانورهای نظامی مشترک پرتعدادی در منطقه خاورمیانه داشته و سران سیاسی و نظامی شان هم بارها جلسه داشته و تصمیم های مشترکی را اتخاذ نموده اند. این یک قوت قلب برای دولتمردان دوحه در مواجهه سرانجام ناپذیرشان با عرب های ناراضی منطقه به ریاست خاندان سعودی بوده است.

در همین ارتباط اشپیگل هم گزارش داده که تعداد سربازان ترکیه ای مستقر در مقر نظامی طارق ابن زیاد در قطر بزودی از مرز پنج هزار نفر هم عبور خواهد نمود. با این اوصاف و مقدمات جای تعجب ندارد که طی یک ماهی که از لشکرکشی ترکیه در شمال سوریه به بهانه سرکوب نمودهای استقلال طلب آنجا (و حامی نمودهای ترکیه) می گذرد. قطر باز تنها کشور عرب منطقه بوده که بر این حرکت مهر تأیید زده است. عملیات مذکور که از سوی ترک ها چشمه صلح نامگذاری شده، از دیدگاه وزارت خارجه قطر ادامه ای بر روند داعش زدایی در منطقه بوده زیرا به گونه ای بحران ها و تنش ها و عوامل آن را در یکی از نا آرام ترین کشورهای منطقه سرکوب و محدود خواهد نمود. در همین ارتباط شیخ محمدبن عبدالرحمان آل ثانی وزیر خارجه قطر گفته است: حمله ترکیه به شمال سوریه بدون مقدمه و یک چیز دلبخواهی نبوده بلکه بعد از اخطارهای مکرر دولت آنکارا به طرف های سوری صورت پذیرفته است. ترکیه مطمئن است که نیروهای دموکراتیک سوریه که همان نمودهای شمال سوریه هستند با حزب کارگران کردستان (PKK) در ارتباط هستند و از آن خط فکری می گیرند و به همین سبب دولت آنکارا چاره ای ندارد جز اینکه نمودهای تحریک نماینده مستقر در شمال سوریه را تأدیب و متواری کند. این مقام قطری اضافه کرد: شکی وجود ندارد که خطر اصلی استقلال طلبی نمودها از سوی نمودهای مستقر در سوریه و بویژه PKK می آید و آنها حرکات تروریستی نمودهای ترکیه را نیز راهنمایی و مدیریت می نمایند. با این توضیحات هدف ترکیه نه استقرار دائمی در گوشه ای از خاک سوریه بلکه برچیدن ارتباط فوق و محو خطرات مرتبط با آن است.

بدیهی است که بیان حمایت رسمی قطر از تحرک تند و صریح نیروهای نظامی ترکیه در شمال سوریه خشم سایر دولت های عرب منطقه را برانگیخته باشد. اینکه دولت ریاض می گوید که قطری ها دیگر هیچ راه و وسیله ای برای توجیه روابط خود با ترکیه ندارند و سیاست های قبلی اتحادیه عرب برای منزوی کردن قطر کاملاً بجا بوده است. دولت ریاض نیک می داند که قدرت تقابل با ارتش کارآزموده ترکیه را ندارد اما با حمله تبلیغاتی هرچه بیشتر قطری ها قصد چیدن بال های عربی دولت آنکارا را دارد؛ چیزی که به تخریب هرچه بیشتر دولت قطر در منطقه نیز منجر خواهد شد.

* منبع: Lobelog

طرفداران رونالدو: مجله فوتبال و طرفداران بازکن محبوب رونالدو

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7008

به "بازی عربستان با کارت چشمه صلح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی عربستان با کارت چشمه صلح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید