بازار بدهی؛ گذار از حفره های رکود و اعتبار

به گزارش کنفرانس هکا، خسرو خواجه حسنی - کارشناس نظام بانکی و مدیرعامل بانک گردشگری

بازار بدهی؛ گذار از حفره های رکود و اعتبار

امروزه در اقتصادهای توسعه یافته و نوظهور که عموما با مدار رشد اقتصادی کم نوسان متمایزاند؛ آن چه که بیش از هر نکته دیگری به چشم می ­آید توسعه ابزار متنوع اقتصادی در بازار این دسته از کشورها است.

دلیل توجه به این رویکرد نیز روشن است؛ ایجاد اشتیاق در سرمایه­ گذاران داخلی و قابلیت جذب سرمایه­ گذار خارجی، رونق فعالیت­ های اقتصادی مولد، کاهش حدود ریسک و مخاطره اقتصادی و در نهایت پویایی اقتصادی همه اموری است که در لوای یک بازار اقتصادی متتوع، امن و پوشش دهنده اتفاق می ­افتد.

نگاهی به شرایط اقتصادی سال ­های گذشته نیز حاکی از این موضوع است که فقدان ابزارهای لازم حیاتی و کافی در بازار سرمایه تا چه اندازه آسیب ­های جدی متوجه حوزه­ فعالیت های اقتصادی و اقتصادی کشور نموده است.

به رغم وجود این کاستی­ ها درگذشته، نکته ای که خوشبختانه در یکی دوسال گذشته ایجاد امیدواری نموده؛ توجه بیشتر دولت یازدهم به بازار بدهی به عنوان یکی از ارکان مهم بازار سرمایه است. در مورد ماهیت بازار بدهی می­ توان گفت که این بازار در کنار بازار سهام و مشتقات سه رکن اصلی بازار سرمایه را تشکیل می ­دهند.

براساس همین نگاه و توجه جدی دولت به توسعه بازار بدهی و انعکاس آن در لایحه بودجه سال 96، این امیدواری برای همه ما ایجاد شده که توجه به این بازار مهم بیش از گذشته اهمیت یافته و رنگ رونق به خود بگیرد.

بازاری که با توجه به بافت کنونی اقتصاد ما بیش از هر ابزار دیگری قادر است با ایجاد عمق­ بخشی به مکانیسم نقدینگی و با کارنمودهای متنوعی همچون نقدپذیر کردن بدهی های دولت، تأمین اقتصادی پروژها از خلال مشارکت عمومی و کاستن فشار تأمین اقتصادی از سیستم بانکی، از حجم مسائل موجود فعلی بکاهد.

البته نکته مهم این است که سهم بازار بدهی در نظر گرفته شده در بودجه سال 96 نیز اگر چه رقمی معادل 33 هزار میلیارد تومان در بند اصلی اعلام شده و قابلیت گسترش بیشتر را با توجه به پاره ای ملاحظات داراست و یک حرکت رو به جلو محسوب می ­گردد اما هنوز هم با نرم و استاندارد منطقه ای و جهانی خود فاصله بسیار دارد.

سهم بازار بدهی بعضی کشورها از بازار سرمایه ­ی خود به 60 درصد نیز می ­رسد و این در حالیست که این رقم برای کشور ما زیر 10 درصد و مشخصا بین 4 تا 6 درصد برآورد می ­گردد که مبین جای کار بسیار در این بازار است.

گسترش این بازار با توجه به استقبال از این اوراق در سال گذشته و عطش تقاضای آن که حتی با نرخ تنزیل منفی نیز خرید و فروش شد، نشان گر پتانسیل بالای آن برای بسط و عمق­ بخشی بیشتر به بازار سرمایه و یاری به شرایط برون رفت از رکود در مقطع فعلی است.

البته جذابیت این اوراق از چند محل اتفاق افتاده که باید همچنان حفظ و افزوده گردد؛ ابتدا اینکه با توجه به کاهش نرخ سود بانکی و نرخ بالای هزینه فرصت پول، در نظر دریافت نرخ جذاب سود بالاتر از سپرده­ ها بانکی برای این اوراق محدوده سود بالاتر از 18 درصد و یا فاصله اطمینان سود دهی مناسب در قیاس با سود سپرده علاوه بر حفظ جذابیت این اوراق، به رونق و نهادینه شدن این گونه اقتصادی در­ بازار سرمایه نیز یاری می­ کند.

از سوی دیگر توجه به بازار بدهی در شرایط کنونی که روی دیگر بازار سرمایه بازار سهام با رخوت مقطعی روبرو است؛ سبب خالی نشدن بازار سرمایه کشور از نقدینگی می ­گردد.

توجه به این نکته البته بسیار مهم است که تضمین این اوراق با رویکرد صحیح خود و در جهت اعتمادبخشی به فعالان اقتصادی و مردم اتفاق بیافتد که با توجه به کمبود مؤسسات رتبه بندی در کشور برای آنالیز شرکت­ های اقتصادی انتشاردهنده این اوراق، ضروری است ساز وکار تضمین با دقت بیشتری در دستور کار باشد.

خوشبختانه در نظر دریافت انتشار 5 هزار میلیارد تومان اوراق اسلامی برای بازپرداخت اصل و سود اوراق سررسید شده در بودجه سال 96 نکته ه­ای مثبت در توسعه این بازار و زمینه رشد آن است.

در شکل کلی می ­توان گفت که قفل شدن منابع اقتصادی به عنوان یکی از معضلات اساسی اقتصادی ما لزوم توجه به راهبردهای کم­ مخاطره و غیر تورم ­­زا برای رهاسازی این منابع را ضروی می ­سازد، که توجه به بازار سرمایه و بازار بدهی در این ارتباط یک فرصت مهم و کم نظیر برای سیاست گذار اقتصادی است.

مجله آزات وب: مجله آموزشی توسعه اسکریپت های تحت وب

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8851

به "بازار بدهی؛ گذار از حفره های رکود و اعتبار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار بدهی؛ گذار از حفره های رکود و اعتبار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید