این موجود هشت پا هیچ جوره نمی میرد!

به گزارش کنفرانس هکا، تاردیگرادها را احتمالا می توان نابودنشدنی ترین حیوانات روی زمین توصیف کرد؛ این جانوران کوچک میکروسکوپی می توانند تقریباً از هر بلایی که انسان بر سر آن ها می آورد، جان سالم به در ببرند و سپس روی هشت پای کوچولوی خود حرکت نمایند.

این موجود هشت پا هیچ جوره نمی میرد!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، استراتژی بقای آن ها یک ابرقهرمان چند بعدی است؛ در ابتدا یک پروتئین سرکوب نماینده از DNA آن ها محافظت می نماید، حالت تون منجر به انقباض اندام و کاهش قابل توجه ذخایر آب داخلی آنها می گردد که توانایی آنها را برای زنده ماندن بسیار افزایش می دهد و در حال حاضر دانشمندان یک بعد تازه از این ابرقهرمان را کشف کردند.

گروهی از دانشمندان به رهبری زیست شناس، کورتنی کلارک هاچتل، از دانشگاه کارولینای شمالی در اشتون، تاردیگرادها را با پرتوهای گاما منفجر کردند و واکنش آن ها را مشاهده کردند؛ باب گلدشتاین، زیست شناس از دانشگاه کارولینای شمالی، در چاپل هیل گفت: آنچه دیدیم ما را شگفت زده کرد. تاردیگرادها کاری را انجام دادند که انتظارش را نداشتیم.

برای چندین دهه مقاومت شگفت انگیز تاردیگرادها در برابر تشعشعات انسان ها را شگفت زده نموده است؛ آنها می توانند حدود 1000 برابر دوزی که برای انسان کشنده است را تحمل نمایند و به زندگی کوچک خود ادامه دهند؛ به گونه ای که انگار هیچ اتفاقی نیافتاده است.

تصور می گردد که پروتئین سرکوب نماینده آسیب، Dsup، در این امر برای بعضی از تاردگریدها نقش دارد، اما همه گونه های تاردیگرادها Dsup یا همولوگ آن را ندارند، که نشان می دهد ابزار دیگری برای بقا در اختیار دارند؛ برای پی بردن به این موضوع، محققان تأثیر تشعشعات گاما را بر روی گونه ای از تاردیگرادها به نام Hypsibius exemplaris آنالیز کردند.

آنها تاردیگرادها را در یک پرتودهی رومیزی قرار دادند که موجودات را در معرض پرتوهای گامای ساطع شده از واپاشی بتا سزیم-137 قرار می دهد. آنها تاردیگرادها را در معرض دوزهای مشخصی قرار دادند؛ یک دوز کمتر که در حد قابل تحمل است و یک دوز میانه کشنده بسیار بالاتر.

تاردیگرادها به جای استفاده از استراتژی محافظت پیش از آسیب، فراوری ژن های ترمیم DNA را افزایش دادند. تا 24 ساعت پس از قرار گرفتن در معرض تابش، تاردیگرادها بیشتر DNA شکسته شده به وسیله پرتوهای یونیزان را ترمیم کردند.

در ادامه، محققان بعضی از ژن های ترمیم نماینده تاردیگراد را در کشت اشریشیا کلی بیان کردند و نمونه هایی از این باکتری را در معرض تشعشعات یونیزان قرار دادند. باکتری هایی که با ژن های تاردیگرادها تلقیح شده بودند، توانایی ترمیم DNA مشابه را داشتند.

کلارک هاچتل گفت: این حیوانات واکنش باورنکردنی به تشعشعات نشان می دهند و به نظر می رسد که این راز توانایی های شدید آنها برای بقا باشد.

منبع: sciencealert

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 فروردین 1403 بروزرسانی: 30 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16802

به "این موجود هشت پا هیچ جوره نمی میرد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این موجود هشت پا هیچ جوره نمی میرد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید