الجزیره: روسیه حضورش در شمال سوریه را تقویت کرد

به گزارش کنفرانس هکا، شبکه الجزیره گزارش کرد، روسیه به دنبال عقب نشینی نظامیان آمریکایی از بخشی از شمال شرق سوریه و طی توافق سوچی، حضور نظامی خود را در این منطقه با تاسیس چندین پایگاه تقویت کرد.

الجزیره: روسیه حضورش در شمال سوریه را تقویت کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وبگاه خبری الجزیره گزارش داد، به دنبال عقب نشینی نیروهای آمریکایی از چندین پایگاه نظامی خود در شمال شرق سوریه معروف به شرق [رود] فرات و پیشروی نیروهای ارتش سوریه در این منطقه، نیروهای روسیه حضور خود را در آنجا به وسیله استقرار چندین پایگاه نظامی تقویت نموده اند.

در این گزارش آمده است: به دنبال توافق روسیه و ترکیه در شهر سوچی روسیه که بین ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای وی منعقد شد، روسیه طی بیست روز گذشته چندین پایگاه نظامی در دو استان الحسکه و الرقه (استان های شمال سوریه در مرز با ترکیه) تاسیس نموده است.

یکی از مهم ترین پایگاه های نظامی روسیه پایگاه فرودگاه القامشلی در استان الحسکه در شمال شرق سوریه است. روسیه آنجا را تحت تسلط کامل خود گرفته و تعدادی بالگرد و تجهیزات نظامی از جمله سکوی پدافند هوایی به آنجا منتقل نموده است. این پایگاه نزدیک ترین پایگاه به محل حضور آمریکا در استان الحسکه است.

وبگاه خبری الجزیره به نقل از منابع ویژه خود ادعا کرد: نیروهای روسیه و افسران این کشور یک هفته پیش با بازدید از این فرودگاه بر فرایند حذف هر گونه حضور نظام سوریه در آنجا غیر از نیروهای تکنیسین نظارت کردند.

منابع مذکور گفتند که روسیه طرحی برای کنترل همه امکانات متعلق به نظام سوریه در استان الحسکه و بخصوص شهر القامشلی دارد. پایگاه فرودگاه القامشلی فقط قریب به چهار کیلومتر از پایگاه آمریکایی معروف به نام پایگاه هیمو در غرب شهر القامشلی فاصله دارد و در فاصله بین این دو هیچ ساختمانی وجود ندارد.

به گفته منابع مذکور نیروهای آمریکایی پایگاه نظامی هیمو را در ورودی غربی شهر القامشلی پس از بازگشت چند هفته قبل خود به شرق سوریه تخلیه کردند و این نشان می دهد پایگاه روسیه پس از عقب نشینی نهایی نیروهای آمریکایی تاسیس شده است.

پایگاه نظامی هیمو از مهم ترین پایگاه های آمریکا در شمال شرق سوریه و مرکز هماهنگی بین نیروهای دموکراتیک سوریه و نظامیان آمریکایی بوده است.

به گفته منابع میدانی و محلی، روسیه پایگاه السعیدیه در شمال غرب شهر نظامی منبج را هم یک روز پس از عقب نشینی نظامیان آمریکایی از آنجا به تسلط خود درآورد و نیروهای خود را در آنجا تقویت نموده و خودروهای زرهی به آنجا فرستاد تا نقطه شروع فعالیت پلیس روسیه به سمت شمال شرق سوریه باشد.

نیروهای روسیه چهار پایگاه نظامی دیگر هم در استان الرقه و ریف شرقی حلب تاسیس کردند. دو پایگاه را پس از عقب نشینی نظامیان آمریکایی تحت کنترل خود گرفتند و نیروهای خود را بین سه پایگاه از جمله پایگاه جنوب غرب شهر الرقه تقسیم کردند آن هم طی توافقی که با نیروهای دموکراتیک سوریه برای ورود نیروهای روسیه و ارتش سوریه به شمال شرق سوریه نموده بودند.

نخستین پایگاه را نیروهای روسیه در فرودگاه نظامی الطبقه در استان الرقه و با تخلیه کامل آنجا از سوی نیروهای دموکراتیک سوریه تاسیس کردند و همه تجهیزات نظامی از جمله بالگردهایی را به آنجا فرستادند تا کارشناسان و مشاوران نظامی روسیه را بین پایگاه های نظامی در حلب و استان الرقه جابجا نمایند.

پایگاه دوم را در شهر عین عیسی در شمال شهر الرقه و در خطوط تماس بین نیروهای نبع السلام (شبه نظامیان وابسته به ترکیه) و نیروهای دموکراتیک سوریه و ارتش سوریه تاسیس کردند و بیش از پنجاه خودروی زرهی و سه کاروان از نیروهای ارتش سوریه پس از چهار سال وارد آنجا شدند.

پایگاه سوم در حومه شمال شرقی شهر الرقه است و همان تعداد نیرو و تجهیزاتی که در شمال عین عیسی مستقر شدند به آنجا هم فرستاده شده است.

پایگاه چهارم در روستای السبت در شمال ناحیه صرین در ریف حلب واقع است جایی که نیروهای روسیه سه شنبه گذشته به دنبال عقب نشینی نیروهای آمریکایی از آنجا طی دو نوبت متوالی تحت کنترل خود گرفتند. نیروهای آمریکایی پس از خارج کردن تجهیزات نظامی خود بخشی از این پایگاه را هم تخریب کردند.

نظامیان روسیه بین این چهار پایگاه در منبج در استان حلب و استان الرقه جابه جا می شوند آن هم به وسیله کاروان های نظامی که از شهر منبج و سد تشرین در شرق این شهر عبور می نمایند و به استان الرقه و بالعکس می رسند.

با استقرار نیروهای نظامی روسیه در شمال شرق سوریه و شروع به کار نیروهای ترکیه برای ساخت پایگاه های نظامی در نزدیکی شهرهای تل ابیض و راس العین منطقه تقریبا از حضور نظامیان آمریکایی به طور کامل خالی شده است و حضور این نیروها به میادین نفتی در منطقه رمیلان در ریف الحسکه و در دیر الزور محدود می گردد.

براساس توافق اخیر میان رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در بندر سوچی شبه نظامیان کُرد سوریه از 30 کیلومتری مرزهای ترکیه دور می شوند و نیروهای پلیس نظامی روسیه و گارد مرزی سوریه در طول نوار موسوم به امنیتی مستقر خواهند شد.

ص

وبلاگ پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

کالارنا: کالارنا: مقایسه و نقد کالاهای دیجیتالی

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7361

به "الجزیره: روسیه حضورش در شمال سوریه را تقویت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الجزیره: روسیه حضورش در شمال سوریه را تقویت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید