افشاگری نماینده مجلس اردن درباره استخراج نفت و نقش آمریکا

به گزارش کنفرانس هکا، مجلس اردن در جلسه امروز به آنالیز شرایط لغو قراردادهای امضا شده دولت با شرکت های اکتشاف نفت پرداخت.

افشاگری نماینده مجلس اردن درباره استخراج نفت و نقش آمریکا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نمایندگان مجلس اردن در جلسه امروز یکشنبه به آنالیز قراردادهای امضا شده دولت با شرکت های اکتشاف نفت از جمله لغو توافقنامه امضا شده با شرکت بین المللی انرژی Ammonite International Inc در سال 2015 پرداخت.

یحیی السعود نماینده مجلس اردن در این باره گفت که استخراج نفت در اردن با اجازه آمریکا صورت می گیرد و قراردادها به دست دولت می رسد اما امضای آن به چراغ سبز آمریکا بستگی دارد.

هاله زواتی وزیر انرژی اردن علت لغو این قرارداد را عدم پایبندی شرکت مذبور به مفاد قرارداد گفت حال آنکه تعدادی از نمایندگان اردن از توجیه دولت انتقاد نموده و شرح دلیل عدم آنالیز و اطمینان از تمکن اقتصادی شرکت را خواهان شدند.

شرکت ملی نفت اردن پیشتر اعلام نموده بود که نشانه هایی از وجود نفت در اردن وجود دارد اما اکتشاف نفت از سال 1996 به کُندی صورت می گیرد و دلیل آن عدم وجود بودجه اقتصادی برای اجرای پروژه ها و ورود به شراکت های استراتژیک است.

بنابر گزارش وبگاه عمون اردن، عبدالکریم الدغمی نماینده مجلس اردن نیز با اشاره به هزینه های سنگین سفر هیأت ها برای عقد قرارداد با یک شرکت بدون کسب اطلاعات و اطمینان از تمکن اقتصادی شرکت مذبور، خواهان ارجاع این پرونده به اداره مبارزه با فساد شد.

وزیر انرژی نیز در شرح این مسئله گفت: ابتدا با این شرکت ها یادداشت تفاهم امضا می گردد تا آن ها مطالعات خود را شروع نمایند و پس از آن تمکن اقتصادی شرکت مورد آنالیز قرار می گیرد.

عبدالمنعم العودات رئیس کمیته حقوقی مجلس نیز با اشاره به اینکه تا کنون 10 قرارداد از این دست لغو شده است، گفت: متأسفانه تعیین شده که اغلب این شرکت ها که برای اکتشاف نفت آمده بودند شرکت صوری بوده و جدیت واقعی نداشتند.

وی خواهان شرح دولت درباره هزینه های اقتصادی تحمیلی بر خزانه در نتیجه این قراردادها شد.

ص

اروپا: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7778

به "افشاگری نماینده مجلس اردن درباره استخراج نفت و نقش آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشاگری نماینده مجلس اردن درباره استخراج نفت و نقش آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید