افزایش 35 هزار و 652 واحدی شاخص بورس

به گزارش کنفرانس هکا، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در سرانجام معاملات اولین روز هفته بعد از یک هفته کاهش با رشد 35 هزار و 652 واحد روبه رو شد.

افزایش 35 هزار و 652 واحدی شاخص بورس

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار تهران بعد از اینکه در هفته گذشته با ریزش های پیاپی همراه شده بود، امروز در اولین روز کاری هفته با رشد 35 هزار و 652 واحد در شاخص کل به رقم یک میلیون و 422 هزار و 104 واحد رسید.

بعلاوه شاخص کل با معیار هموزن با رشد 7441 واحد به رقم 422 هزار و 941 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 5 میلیون 714 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز بیش از 6.8 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 1.2 میلیون فقره معامله و به ارزش 6 هزار و 72 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

ارزش معاملات فرابورس هم امروز بیش از 18 هزار و 771 میلیارد تومان رسید که با این حساب ارزش معاملات دو بازار از 24 هزار میلیارد تومان فراتر رفت.

امروز همه شاخص های بورس سبز بودند، به گونه ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی بیش از 2.5 برابر افزایش یافتند و این دو شاخص با معیار هم وزن 1.7 درصد رشد کرد.

شاخص آزاد شناور 2.4 درصد افزایش یافت، شاخص بازار اول بورس 3.1 درصد رشد کرد، شاخص بازار دوم بورس 1.9 درصد رشد کرد.

امروز نماد های فولاد مبارکه، ملی مس، پتروشیمی خلیج فارس، گل گهر، توسعه نفت و گاز پارسیان، شستا و هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند.

در فرابورس ایران امروز شاخص کل 293 واحد رشد کرد و به رقم 20 هزار و 857 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 164 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه هم به بیش از 374 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز بیش از 3.3 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 940 هزار فقره معامله و به ارزش 18 هزار و 773 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

نماد های آریا ساسول، پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان، سرمایه گذاری صبا تأمین، پتروشیمی تندگویان بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتند و نماد های بیمه پاسارگاد و فرابورس ایران بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشتند.

طبق اعلام روابط عمومی سازمان بورس ظرف هفته جاری و هفته آینده عرضه اولیه نخواهیم داشت بنابراین انتظار می رود بازار بورس و فرابورس در این دو هفته از ثبات نسبی برخودار باشند.

بعلاوه با وجود اینکه سران سه قوه تصویب نموده بودند، سهامی که از سوی شرکت های دولتی ارائه می گردد دارای بازارگردان خواهند بود تا مردم زیان نبینند، بعلاوه اگر مردم در خرید پالایش یکم دچار زیان شوند، این زیان با سهام جایزه و یا سهام نو جبران می گردد، اما خریداران پالایش یکم بیش از یکسال انتظار کشیدند و سهامی که از دولت خریده بودند، هم اکنون با 20 درصد زیان همراه است و هنوز این وعده مسؤولان محقق نشده است.

هر واحد پالایشی در شهریور سال گذشته به 10 هزار تومان به مردم فروخته شد که امروز هر واحد آن بعد از 13 ماه فقط 8087 تومان معامله می گردد، یعنی به جای اینکه سود برای خریداران داشته باشد با 20 درصد زیان از اصل سرمایه هم همراه است.

با توجه به اینکه سرمایه گذاری در بورس همراه با ریسک و نوسان است، بنابراین کارشناسان توصیه می نمایند مردم عادی و سهامداران خرد به وسیله صندوق های سرمایه گذاری با عایدی ثابت که معمولا سودی بیش از سود بانکی و سود تضمین شده به آن ها می دهند وارد شوند و بعد از آن اقدام به خرید سهام نمایند.

دولت بار ها قول داده بود از بازار سرمایه حمایت می نماید، زیرا آن را منبعی برای تأمین اقتصادی در اقتصاد می داند، اما حمایت خاصی فعلاً مشاهده نشده و عمده وعده ها در حد شعار و حرف به جای مانده است.

با توجه به برنامه هایی که دولت مبنی بر ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی و ایجاد یک میلیون شغل دارد، چاره ای جز این ندارد که از بازار سرمایه به اسم یک منبع تأمین اقتصادی حمایت کند و آن را توسعه دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 مهر 1400 بروزرسانی: 13 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 12853

به "افزایش 35 هزار و 652 واحدی شاخص بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 35 هزار و 652 واحدی شاخص بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید