اطلاعیه پرابهام واگذاری هپکو ، دادسرای نهم کارکنان دولت کجاست؟

به گزارش کنفرانس هکا، سازمان خصوصی سازی اطلاعیه ای پرابهام در خصوص واگذاری شرکت هپکو در وبگاه خود منتشر کرد؛ در حالی که کارگران نسبت به بخش هایی از این اطلاعیه سوالات مهمی را مطرح می کنند.

اطلاعیه پرابهام واگذاری هپکو ، دادسرای نهم کارکنان دولت کجاست؟

گروه دانشگاه خبرنگاران، اعظم ذوالفقاری منظری؛ بیستم شهریور اعتراضات کارگران هپکو به جایی رسید که کارگران برای اینکه صدایشان به گوش مسئولان برسد، ریل راه آهن راستا شمال به جنوب را در اراک بستند. استاندار در میان کارگران حضور یافت و به آنان گوشزد کرد که کارشان اشتباه بوده و مسافران چند ساعتی در قطار معطل مانده اند؛ از طرف دیگر به آنان وعده پیگیری مسائلشان را داد. همان زمان، رئیس جمهور هم دستوراتی درباره شرایط سهام این شرکت صادر کرد و حالا پس از 2 ماه، هنوز شرایط این شرکت معلوم نشده است.

8 آبان بود که جلسه مجمع عمومی فوق العاده شرکت هپکو برگزار گشت و براساس دستور صورتجلسه آن با توجه به اینکه سازمان خصوصی سازی نتوانسته بود اعضای هیات مدیره جدید شرکت را معرفی کند، مجمع لغو و جلسه بعدی آن به 18 آبان موکول شد.

اما آنچه در این جلسه باعث نگرانی پرسنل کارخانه و سهام داران شده بود، حضور اسدالله احمدپور، سهامدار خلع ید شده هپکو به عنوان رئیس مجمع در این جلسه بود که وی مجمع را مدیریت کرد!

جلسات متعدد مجمع برگزار می گردد؛ اما بی نتیجه!

18 آبان هم جلسه مجمع عمومی هپکو دوباره برگزار گشت و این بار دیگر احمدپور، در این جلسه حضور نداشت. ابوالفضل رنجبر، نایب رییس شورای اسلامی کارگران هپکو پس از برگزاری این جلسه در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرنگاران می گوید: هفته گذشته به دلیل معین نشدن اعضای هیات مدیره و عدم انتقال سهام عمده از سوی احمد پور به سازمان خصوصی سازی، مجمع فوق العاده عمومی شرکت هپکو لغو شد.

رنجبر بیان می کند: این جلسه هم با حضور ضرغامی، کننده سازمان خصوصی سازی برگزار گشت، اما ضرغامی گفت که باز هم اعضای هیات مدیره شرکت را سازمان خصوصی سازی هنوز معین نکرده و طی این هفته این اعضا معین و به طور رسمی در سایت کدال (بورس) اعلام خواهند شد.

نایب رئیس شورای اسلامی کارگران هپکو ادامه می دهد: در سایت کدال، بلوک 60.72 درصدی قبلا به شرکت واگن سازی کوثر و سپس به شرکت هیدرو اطلس واگذار شده بود.

بلوک سهام هپکو را شفاف سازی کنند

وی می گوید: در حال حاضر بلوک سهام هپکو به صورت 59.01 درصد به سازمان خصوصی سازی انتقال داده شده و کننده سازمان خصوصی سازی در مجمع گفت تعداد 1.71 درصد نیز به عنوان وثیقه در اختیار بانک ملی قرار داده شده است.

رنجبر با بیان اینکه بخشی از سهم هپکو که به نام احمدپور، سهامدار این شرکت بوده اکنون در اختیار بانک ملی است، ادامه می دهد: این مقدار سهام هپکو بابت 15 میلیارد تومان وام از بانک ملی بوده است و تا زمانی که احمدپور آن را تسویه نکند، این سهام در اختیار بانک ملی باقی می ماند.

وی توضیح می دهد: مستنداتی در این زمینه ندیده ایم و امیدواریم سازمان خصوصی سازی این مستندات را به طور شفاف در سایت رسمی کدال و بورس اعلام کنند که قرار است این مقدار سهام به اسم احمدپور، سهامدار سابق هپکو بماند یا نه. البته در جلسه مجمع اعلام شد که پس از پرداخت بدهی بانک ملی، این سهام به سازمان خصوصی سازی بازمی گردد. البته طبق اطلاعیه ای که در سایت خصوصی سازی قابل مشاهده است، این سازمان گفته که طبق توافق نامه شماره 15067 به تاریخ هشتم مهر 98، احمدپور سهام خود را به سازمان خصوصی سازی واگذار کرده است.

وی ادامه می دهد: طی نامه رسمی از طرف شورای اسلامی کار از سازمان خصوصی سازی خواسته شده که به صورت شفاف معین گردد که این توافق نامه به چه صورت بوده که تا کنون جوابی دریافت نشده است و این نگرانی وجود دارد که امکان اینکه مقدار سهام کم شده به احمدپور داده شده باشد، وجود دارد.

رنجبر با اشاره به اینکه احمدپور در زمان تصدی گری خانی، به عنوان سرپرستی سازمان خصوصی سازی گفته مبلغ 38 میلیارد تومان از هپکو طلب دارد، می گوید: این موضوع برای ما جای تعجب دارد. با این حال سازمان خصوصی سازی گفته که حسابرس ویژه ای را مأمور حسابرسی هپکو خواهیم کرد. در هر صورت در این جلسه مجمع احمدپور دیگر حضور نداشته و وی از سهامداری هپکو کناره گیری و سهام خود را به سازمان خصوصی سازی ارائه کرد.

نایب رئیس شورای اسلامی کارگران هپکو همچنین به تلاش سازمان خصوصی سازی و مدیرعامل شرکت برای ثبت قراردادی برای فروش محصولات هپکو اشاره می کند و می گوید: البته در جلسه مجمع مدیر عامل شرکت شفاف صحبت کردند و گفتند هنوز هیچ قراردادی به طور رسمی نهایی نشده است و در حال مذاکره و جلسات متعدد هستیم.

رنجبر خاطرنشان می کند: امیدواریم این قرارداد ها هر چه زودتر نهایی شوند و دولت محترم نیز تمام تلاش خود را در سال رونق تولید و حمایت از تولید داخلی به سرانجام برساند و از شرکت هپکو که تولید کننده و شرکت مادر تخصصی میباشد حمایت کند.

بیشتر بخوانید:

  • انتقال سهام هپکو به دولت / دولتی شدن یا نشدن هپکو را سازمان خصوصی سازی معین می کند
  • مسائل هپکو با پرداخت حقوق حل نمی گردد / دغدغه کارگران جنگ مالی است نه معوقاتشان
  • به نام هپکو به کام لیبرال / تحلیل های یک جانبه درباره شرایط ابرشرکت تولیدکننده تجهیزات راهسازی
  • نسخه های دم دستی برای حل مشکل هپکو نپیچید / تحلیل هایی که باعث می شوند صدای کارگر به مسئولان نرسد

دادسرای نهم کارکنان دولت کجاست؟!

البته نگرانی های کارگران هپکو به این سادگی ها سرانجام پذیر نیست. سازمان خصوصی سازی با اینکه موظف است تعاملات خود را شفاف سازی کند، اما به نظر می رسد این شفاف سازی را به درستی انجام نمی دهد. در وبگاه این سازمان فرایند واگذاری شرکت هپکو را به صورت مفصل بارگذاری شده و آخرین به روز رسانی آن هم در آبان 98 اعلام شده است. اما 2 بند این فرایند، کارگران هپکو را نگران می کند.

کارگران هپکو در تماس با خبرنگاران به موضوعی خاص در این اطلاعیه اشاره کردند. در بنده 18 این اطلاعیه آمده است: جهت دریافت مجوز انتقال سهام شرکت هپکو به دولت از طریق اعمال وکالت سازمان خصوصی سازی، مذاکره و مکاتبه لازم با مقام محترم قضایی صورت گرفت که در پاسخ، بازپرس محترم شعبه نهم دادسرای کارکنان دولت طی نامه مورخ 1398/7/29 موافقت خود را با تملیک شرکت هپکو توسط دولت با اعمال وکالت به نفع دولت و به قیمتی معادل رقم مطالبات از خریدار و با اخذ رضایت و اسقاط اعتراض خریدار به قیمت انتقالی گفت.، اما به نظر می رسد در این موضوع اشکالاتی وجود دارد.

یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرنگاران می گوید: دادسرای تهران دو شعبه دارد که یکی از آن ها دادسرای فرهنگ و رسانه است. طبقاتی از این دادسرا هم اختصاص به دادسرای کارکنان دولت دارد. از رئیس دفتر رئیس کل این دادسرا درباره بازپرس شعبه نهم دادسرای کارکنان دولت پرس و جو کردیم که به ما گفته شد اصلا چنین شعبه ای وجود ندارد.

این کارگر توضیح می دهد: درباره بند 18 اطلاعیه واگذاری هپکو که در وبگاه سازمان خصوصی سازی اطلاع رسانی شده، ابهاماتی وجود دارد و ما برای پیگیری این بند می خواستیم سراغ بازپرس شعبه نهم دادسرای کارکنان دولت برویم که با این پاسخ روبرو شدیم.

در دادسرای مالی هم به دنبال پرونده ای از هپکو بودم که متوجه شدم در ذیل پرونده های مرتبط با پوری حسینی، رئیس سابق سازمان خصوصی سازی هم نامی از هپکو نیامده است. سوال اصلی اینجاست که نامه مورخ 29 مهر 98 که بازپرس شعبه نهم دادسرای کارکنان دولت آن را مطرح کرده، چه محتوایی دارد و اصلا این نامه از سوی چه نهادی صادر شده است.

وی در این باره ابراز نگرانی می کند و می گوید: اگر سازمان خصوصی سازی ادعای شفافیت دارد، متن این نامه را در اختیار کارگران هپکو و رسانه ها قرار دهد تا بدانیم محتویات آن چه بوده است.

سازمان خصوصی سازی شفاف سازی کند

در بند 15 اطلاعیه سازمان خصوصی سازی درخصوص واگذاری هپکو نیز موضوعی اشاره شده است که نگرانی کارکنان هپکو را برمی انگیزد. در این بند آمده است: بنابراین توافق نامه ای به شماره 15067 مورخ 1398/7/8 فی مابین سازمان خصوصی سازی و شرکت هیدرو اطلس با موضوع انتقال سهام شرکت تولید تجهیزات سنگین - هپکو به دولت جمهوری اسلامی ایران و سلب و ساقط شدن هر گونه اعتراضی در این زمینه توسط خریدار (شرکت هیدرو اطلس) منعقد گشت و مقرر شد بلافاصله پس از انتقال سهام شرکت هپکو در فرابورس، ترتیبات و تشریفات برگزاری مجمع عمومی به منظور تغییر مدیران صورت پذیرد.

این کارگر هپکو درباره این موضوع می گوید: در این توافق نامه که ما از مندرجات آن بی اطلاع هستیم، ممکن است آن بخش از سهام هپکو که به نظر می رسد فعلا مفقود شده، به شرکت هیدرواطلس و احمدپور داده گردد. سازمان خصوصی سازی لازم است درباره این توافق نامه نیز شفاف سازی کند و متن آن را در اختیار ما و سازمان های نظارتی قرار دهند.

او اشاره می کند: سازمان خصوصی سازی براساس قانون وظیفه دارد پس از واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی، هر 6 ماه یک بار همه تعاملات مالی و تولیدی شرکت ها را بررسی کند تا در صورت سیر نزولی سوددهی شرکت، آن را به سهام دار دیگری دهد، اما در تمام سال هایی که هپکو به بخش خصوصی واگذار شده، سازمان خصوصی سازی این وظیفه خود را انجام نداده است.

وی توضیح می دهد: شرکت هپکو یک سرمایه ملی است و به نوعی بیت المال محسوب می گردد و سازمان خصوصی سازی باید جوابگوی بی توجهی خود نسبت به این سرمایه ملی باشد.

کارگران هپکو بیش از 2 ماه است که آخرین دور اعتراضات خود را نسبت به عملکرد بخش خصوصی در این ابرشرکت تولیدی کشور آغاز کرده اند. این اعتراضات به صورت مسالمت آمیز و با مستندات ادامه پیدا کرده است؛ اما چرا تاکنون سازمان ها و نهاد های مرتبط با اقتصاد کشور، درباره بازگشت هپکو به چرخه تولید، کوتاهی می کنند؟

رپورتاژ رایگان: 10az10: آگهی رایگان، رپورتاژ رایگان، آگهی بنری ارزان، خرید بک لینک

روسیه: روسیه: سفر به کشور پهناور تزارها، مسکو، سن پطرزبورگ، سوچی و کازان

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7228

به "اطلاعیه پرابهام واگذاری هپکو ، دادسرای نهم کارکنان دولت کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلاعیه پرابهام واگذاری هپکو ، دادسرای نهم کارکنان دولت کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید