اطلاعیه وزارت جهاد کشاورزی درباره تنظیم بازار کالاهای اساسی

به گزارش کنفرانس هکا، در پی طرح انتشار مطالبی در خصوص قیمت کالاهای اساسی در فضای مجازی وزارت جهاد کشاورزی با صدور اطلاعیه ای این ادعاها را ناصواب خواند.

اطلاعیه وزارت جهاد کشاورزی درباره تنظیم بازار کالاهای اساسی

به گزارش خبرنگاران، در متن اطلاعیه وزارت جهاد کشاورزی آمده است: در پی طرح انتشار مطالبی در خصوص قیمت کالاهای اساسی در فضای مجازی و طرح برخی ادعاهای ناصواب درمورد عملکرد دولت سیزدهم (خصوصا وزارت جهاد کشاورزی) در تنظیم بازار این کالاها، نکات ذیل را به استحضار ملت شریف ایران می رساند.

1- تامین کالاهای اساسی و عرضه اقلام مورد نیاز مردم به قیمت مناسب از مهم ترین دغدغه های دولت مردمی است. باید توجه شود که بخش عمده ای از مسائل فعلی، ناشی از عدم برنامه ریزی در یک سال گذشته است. در زمان تحویل امور به دولت سیزدهم حتی ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی با کمبود شدید روبرو شده بود، که خوشبختانه با اقدام به موقع و سریع این دولت نسبت به تامین کالا برای ذخایر کشور اقدام شد و اکنون در این زمینه هیچ نگرانی وجود ندارد.

2- با شروع به کار دولت سیزدهم، فرایند تامین کالاهای اساسی سرعت گرفت و با محموله هایی که طی هفته های گذشته وارد کشور شده است، میزان ذخایر کالاهای اساسی وضع متعادلی پیدا کرده است. با این حال هیجانات مقطعی و برخی تخلفات افراد سودجو می تواند بر بازار تاثیر بگذارد، ولی سعی بر این است که با حداکثر توان جلوی آن گرفته شود.

3- جلسه ستاد تنظیم بازار در سطح مسئولان ارشد با مدیریت معاون اول رئیس جمهور حداقل هفته ای یک بار برگزار می شود و تصمیم گیری های مهم برای تامین کالا و کنترل بازار در آن صورت می گیرد. همچنین قرارگاه امنیت غذایی برای تنظیم بازار کالاهای اساسی به صورت روزانه در وزارت جهاد کشاورزی برگزار می شود و در این حوزه رصد فعال و مداخله وجود دارد. بدیهی است که پدیدار شدن نتایج این اقدامات در منطق اقتصادی، نیاز به زمان دارد.

4- و نهایتا اینکه با توجه به شروع بکار دولت سیزدهم از روز سوم شهریور ماه، این مقطع زمانی باید در مقایسه قیمت کالاهای اساسی بین حال حاضر و زمان تحویل دولت، مد نظر قرار گیرد.(به عنوان مثال به موضوع افزایش قیمت لبنیات میتوان اشاره نمود که مجوز افزایش قیمت خرید شیر از 4800 به 6400 تومان در تاریخ 17 تیرماه سالجاری صادر شده و عملا در ابتدای شهریور ماه این تغییر قیمت در محصولات لبنی اعمال شده است) در عین حال این مسئله هم حائز اهمیت است که در مقایسه بهای کالا، باید نرخ آن در سطح میادین و مراکز توزیع رسمی ملاک باشد، در غیر این صورت تغییرات قیمتی ناشی از دلالی و سوداگری، اساسا هرگونه مقایسه را بی اعتبار می کند و نتیجه مقایسه عملا گمراه کننده و غیرقابل اعتنا خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13264

به "اطلاعیه وزارت جهاد کشاورزی درباره تنظیم بازار کالاهای اساسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلاعیه وزارت جهاد کشاورزی درباره تنظیم بازار کالاهای اساسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید