اصلاح در بازار بورس؛ شاخص بورس تا کجا پایین خواهد رفت؟

به گزارش کنفرانس هکا، بازار سهام هفته اخیر را هم منفی پشت سر گذاشت. اما آیا این فرایند ادامه دارد؟ فردین آقا بزرگی، کارشناس بازار سرمایه در این مورد به دنیای اقتصاد می گوید: مقدار بازدهی بازار سهام تا 290 درصد در چهار ماه ابتدایی سال 1399 رسید. بنابراین در پی چنین رکورد هایی اصلاح قیمت ها اجتناب ناپذیر است.

اصلاح در بازار بورس؛ شاخص بورس تا کجا پایین خواهد رفت؟

به گفته او در حال حاضر فعالان بازار سرمایه در برهه اصلاح قیمتی قرار دارند. این اصلاح به طور کلی مناسب ارزیابی می گردد چرا که از خروج نقدینگی در بلند مدت از بازار سرمایه جلوگیری خواهد نمود و با کاهش قیمت سهام در واقع رغبت بیشتری برای خریداران بالقوه ایجاد می گردد. به اعتقاد او اغلب صاحب نظران بازار سرمایه مدت ها در انتظار چنین اصلاحی بودند چرا که این افراد تردیدی در اصلاح نداشتند و فقط زمان اصلاح تا حدودی در ابهام قرار داشت.

بازار بورس در اصلاح

این تحلیلگر بازار سرمایه معتقد است اکنون بازار به طور اتوماتیک در حال اصلاح است. حتی بارها پیشنهاد داده شد که نیازی به تهییج سهامداران اعم از حقیقی یا حقوقی برای نگهداری، حفظ و حراست از بازار نیست. اکنون بازار با اصلاح قیمت یقینا خود را کنترل خواهد نمود.

آقابزرگی توضیح داد: در سه تا چهار ماه ابتدایی امسال مسوولان سازمان بورس هم چنین ذهنیتی داشتند که چه عواملی باعث می گردد، در حالی که اقتصاد رشد بسیار ملایمی دارد بورس با جهش همراه گردد. در آینده به علت تبعیت و تسری ذهنیت اصلاح در سطح عمومی قیمت ها به طور اتوماتیک فرایندی در بازار ایجاد می گردد. در این فرایند دوره اصلاح اگر در راستا حرکتی خود با موانعی به صورت ارشادی و کنترل شده روبرو گردد یقینا محدودیت های ایجاد شده دوره اصلاح را طولانی تر خواهد نمود.

سریع ترین حالت ممکن نیز این گونه است که بازار در یک دوره کوتاه برای رسیدن به تعادل، به حال خود واگذار گردد. او اضافه نمود: در چنین حالتی ممکن است ظاهر بازار خوشایند و پسندیده سهامداران نباشد اما در مقابل 290 درصد بازدهی، اگر 30 تا 50 درصد افت در سطح عمومی قیمت و شاخص داشته باشیم، این اتفاق غیرمتوازن با شرایط مالی کشور نخواهد بود.

شاخص بورس تا کجا پایین خواهد رفت؟

به گفته این کارشناس بازار سرمایه در صورت ثبات شرایط فعلی شاخص کل بورس تهران از رقم یک میلیون و 400 تا یک میلیون و 300 هزار واحدی عقب تر نخواهد رفت.

این ارقام، ارقام حداقلی هستند که در چنین نقاطی عرضه و تقاضا به تعادل می رسند. در این شرایط خبرنگاران برای ورود به بازار سرمایه مجددا ایجاد خواهد شد. بر این اساس، تجربه یک ماه اخیر نشان می دهد اغلب افرادی که تحت تاثیر کنفرانس ها و اخبار های متفاوت بورسی وارد این بازار شدند احتمالا در گروه متضرر ترین افراد حاضر در بازار سرمایه هستند. این کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که چنین تجربه ای باعث می گردد مقطع بعدی بازار همزمان با گذر از اصلاح شاخص، سرمایه گذاران بی محابا، بدون برنامه، آگاهی و تجربه سرمایه های خود را به خصوص سرمایه ای که از محل فروش دارایی و… تهیه شده است وارد بورس نکنند.

آقابزرگی درخصوص زمان بازگشت بازار به فرایند متعادل نیز گفت: در صورتی که موانع روی اصلاح قیمت اعم از مدیریت های کنترل شده ایجاد گردد یقینا دوره اصلاح طولانی تر خواهد شد.

اما در صورت عدم ایجاد موانع تا رسیدن شاخص به رقم یک میلیون و 400 هزار واحد اختلاف چندانی نداریم. طی هفته آینده جو معاملات همچون روز های سه شنبه و چهارشنبه نیست. ذات بازار نوسان سینوسی دارد اما فرایند عمومی از ابتدا تا انتها هفته آینده احتمالا کاهشی است. اگر مقاومت خاصی صورت نگیرد بعد سه هفته تا یک ماه آینده تعادل نسبی داریم و بعد از آن شرایط باثبات و رشد ملایم را تجربه خواهیم کرد.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 25 آذر 1400 بروزرسانی: 25 آذر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 12927

به "اصلاح در بازار بورس؛ شاخص بورس تا کجا پایین خواهد رفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصلاح در بازار بورس؛ شاخص بورس تا کجا پایین خواهد رفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید