ادامه اعتراضات مردم ترکیه به گرانی

به گزارش کنفرانس هکا، قبض های گران قیمت برق مردم ترکیه را به خیابان کشاند.

ادامه اعتراضات مردم ترکیه به گرانی

به گزارش خبرنگاران به نقل از نشنال نیوز، افزایش قیمت بالای برق در ترکیه مردم را به خیابان کشاند.

در روزهای گذشته ترکیه شاهد اعتراضاتی به قیمت گزاف قبض برق بوده است. مردم محلی در چند شهر قبض های خود را آتش زده و به سمت شرکت های تامین برق تظاهرات نموده اند.

گزارش شده صاحبان مشاغل کوچک و مغازه داران قبض های برق را به شیشه ها چسبانده اند تا به مشتریان نشان بدهند که هزینه های آنها افزایش یافته است.

هم اکنون تاجران، هتلداران و مردم عادی با افزایش قیمت ها دست و پا می زنند.

هزاران نفر در روزهای اخیر در اعتراض به قیمت برق که در ابتدای سال 125 درصد افزایش یافت، به خیابان های شهرهای سراسر ترکیه آمدند.

از تفرجگاه های مدیترانه ای فتحیه و مارماریس تا آگری در مرز کوهستانی شرقی، مردم علیه صورت حساب های فلج نماینده ای که در ژانویه مطرح شده بود، شورش کردند.

تحت تغییرات سراسری، شرکت های برق قیمت ها را برای کاربران سطح پایین 50 درصد افزایش دادند و برای مصرف نمایندگان تجاری هزینه برق در مقیاس بزرگ به 125 درصد افزایش یافته است.

در شهر جنوبی ماردین، جمعیت خواستار استعفای رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور شدند، از این رو پلیس با معترضان درگیر شده و از گاز اشک آور استفاده و چندین معترض را دستگیر کرد.

رفعت جنجای، یک بیکار 39 ساله از محله آتاشهیر استانبول، گفت: این افزایش قیمت برق آخرین ضربه برای ما پس از تورم است که باعث شده ما نتوانیم به درستی خودمان را تغذیه کنیم.

بعضی از مردم مجبور می شوند بین خرید غذا یا پرداخت قبوض گاز و برق یکی را انتخاب نمایند، آنها پول کافی برای هر دو ندارند.

اسرا یوکسل، زن خانه دار، 45 ساله، گفت که خانواده اش گرمایش را کاهش داده و لباس های اضافی در خانه پوشیده اند تا قبض ها را کم نمایند. او گفت: هنوز نمی دانم ماه آینده می توانیم صورت حساب ها را پرداخت کنیم یا خیر.

بحران مالی ترکیه منجر به افزایش نرخ رسمی تورم در ژانویه به 49 درصد شد که نسبت به ماه قبل از آن 36 درصد بود.

با این حال، اقتصاددانان مستقل نرخ سالانه را بیش از 115 درصد می دانند، رقمی که بسیاری از خریدارانی که با افزایش روزانه قیمت روبرو هستند، معتقدند دقیق تر است.

بسیاری از افزایش ها ناشی از سقوط لیر ترکیه است که سال گذشته 44 درصد از ارزش خود را در برابر دلار در اقتصاد متکی به واردات ترکیه از دست داد. با این حال، امتناع دولت از افزایش نرخ بهره - روش معمول مقابله با تورم - نیز به این معضل دامن زده است.

معترضان در شهر غربی موگلا در بیانیه ای گفتند: ما نمی خواهیم بهای بی ثباتی مالی و سیاسی در کشورمان را بپردازیم.

انتهای پیغام،

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 21 فروردین 1401 بروزرسانی: 21 فروردین 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13044

به "ادامه اعتراضات مردم ترکیه به گرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه اعتراضات مردم ترکیه به گرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید