احتمال انفجار پرتو گاما دو ستاره در نزدیکی زمین

به گزارش کنفرانس هکا، ستاره شناسان به تازگی نشانه هایی از یک منظومه ستاره ای در نزدیکی زمین پیدا کردند که ممکن است دو ستاره از آن در آینده منفجر شوند.

احتمال انفجار پرتو گاما دو ستاره در نزدیکی زمین

به گزارشانفجار اشعه گاما یکی از پرانرژی ترین وقایع در اعماق کیهان است. از آنجایی که این انفجار به صورت ناگهانی رخ می دهد معمولا برای این نوع انفجار ها هشدار هایی داده نمی گردد، اما اکنون ستاره شناسان نشانه هایی از یک منظومه ستاره ای بسیار نزدیک به زمین که ممکن است هر لحظه منفجر گردد، کشف کردند.

منابع احتمالی انفجار پرتو های گاما می تواند ابرنواختر یک ستاره یا برخورد دو ستاره نوترونی باشد که اغلب بسیار دورتر و در اطراف کهکشان ما رخ می دهد.

به نظر می رسد دو ستاره ای که در این منظومه ستاره ای دیده شده، منابع انفجار پرتو گاما در آینده باشد. این ستاره ها در مسافتی 8 هزار سال نوری و در داخل راه شیری قرار دارند.

بنجامین پاپ یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: محتمل است این منظومه ستاره ای اولین در نوع خودش باشد که تاکنون در کهکشان ما کشف شده است. این نوع منظومه ها معمولا در کهکشان های جوان تر و بسیار دورتر از ما قرار دارند.

پیتر توتیل یکی دیگر از نویسندگان این مطالعه گفت: در نهایت ما نمی توانیم از آنچه که در آینده برای این ستاره ها رخ می دهد، مطمئن باشیم. ممکن است این ستاره ها سرعت کمی داشته باشند و به جای یک انفجار پرتو گاما به صورت یک ابرنواختر معمولی منفجر شوند.

منبع: فارس

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

tafreh.ir: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 1312

به "احتمال انفجار پرتو گاما دو ستاره در نزدیکی زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال انفجار پرتو گاما دو ستاره در نزدیکی زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید