اجرای طرح جایگزین تنفس جنگل ها از اول فروردین ماه 1401

به گزارش کنفرانس هکا، رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور،با اشاره به اینکه در یک میلیون و 100هزار هکتار از جنگل های هیرکانی بهره برداری چوبی متوقف شده است، گفت:از اول فروردین ماه سال 1401 طرح جایگزین تنفس جنگل ها اجرایی خواهد شد.

اجرای طرح جایگزین تنفس جنگل ها از اول فروردین ماه 1401

به گزارش خبرنگاران،طرح تنفس جنگل های شمال کشور یکی از بزرگترین طرح های حفاظتی از جنگل هایی است که بیش از حد ظرفیت، مورد بهره برداری قرار می گرفتند. این طرح که از سال 96 ارائه شد به هیچ عنوان اجازه بهره برداری و قطع درختان جنگلی را نمی دهد.بر اساس مصوبه سال 92 هیات وزیران و بند 3 ماده 38 قانون ششم برنامه توسعه سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری مکلف شد که وحدت رویه ایجاد و سند راهبردی سالیانه برای هر حوضه آبخیز تعریف طرح جایگزین جنگلداری منطقه هیرکانی را تهیه کند و برای سال 1399 و 1400 به اجرا در بیاورد و در این طرح جنگل باید به گونه ای مدیریت شود که چرخه طبیعی خود را حفظ کند و پایداری اکوسیستم تضمین شود. 14 مرداد سال 1398جلیل آقایی- رئیس سابق سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری- گفته بود: تا پایان سال طرح جایگزین طرح تنفس ارائه خواهد شد که در این طرح نیز هیچ گونه بهره برداری چوبی از جنگل نخواهیم داشت. با این وجود اجرای این طرح بارها به تاخیر افتاد و حالا قرار است از اول فروردین ماه سال آینده اجرا شود.

مسعود منصور - رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور - در گفت و گو با خبرنگاران، درباره آخرین شرایط اجرای طرح تنفس جنگل ها گفت: از سال گذشته و ورود به حوزه ریاست این سازمان در حال پیگیری مسئله طرح جایگزین تنفس جنگل ها بوده ایم اما در این زمینه نیاز بود تا از مدیریت طرح پایدار منطقه هیرکانی بازدید کنیم و مطالعات نیمه تفصیلی به اتمام برسد که خوشبختانه این مورد با موفقیت سپری شد. مورد دیگر سرعت یافتن مطالعات تفصیلی اجرایی بود که در این مدت به پیشرفت فیزیکی 50 درصدی رسیده است.

وی ادامه داد: مورد سوم تدوین طرحی بود تا فعالیت های اجتناب ناپذیر در جنگل ها به عنوان طرح جایگزین تنفس جنگل ها انجام شود و در کنار این مسئله بهره برداری از جنگل ها نیز متوقف شود که در این راستا امسال پس از تدوین شرح خدمات و ارائه آن به دانشگاهیان و ادارات کل اجرایی، شرح خدمات نهایی به استان ها ابلاغ و قرار شد که بهره برداری در یک میلیون و 100هزار هکتار جنگل های هیرکانی که قبلا تحت بهره برداری چوبی بود، متوقف شود.

منصور در پایان با تاکید بر اینکه بهره برداری چوبی از جنگل های هیرکانی متوقف شده است، گفت: قرار بود که در کنار اجتناب از بهره برداری چوبی،عملیات اجتناب ناپذیر را نیز اجرا کنیم که بسیار در این زمینه تلاش شد ودر یک میلیون و 100هزار هکتار از جنگل ها بر اساس شرح خدمات طرح فنی و حفاظتی در کمیته فنی اداره کل تصویب شد و از اول فروردین ماه سال آینده قراردادهای حفاظتی صرفا یک قرارداد نیستند و عملیات اجتناب ناپذیر اجرایی خواهند شد و به موازات طرح جایگزین،مدیریت پایدارمناطق هیرکانی نیز انجام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13288

به "اجرای طرح جایگزین تنفس جنگل ها از اول فروردین ماه 1401" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای طرح جایگزین تنفس جنگل ها از اول فروردین ماه 1401"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید