آمادگی ایران برای همکاری با پاکستان در مقابله با باندهای بین المللی مواد مخدر

به گزارش کنفرانس هکا، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: گسترش و تعمیق همکاری های دوجانبه و سه جانبه در مبارزه با مواد مخدر بسیار اهمیت دارد و در جهت برقراری و تقویت ثبات و امنیت به نفع و مصلحت کشورهای منطقه می باشد.

آمادگی ایران برای همکاری با پاکستان در مقابله با باندهای بین المللی مواد مخدر

به گزارش خبرنگاران، اسکندر مؤمنی در حاشیه شصت و سومین اجلاس سالیانه کمیسیون مواد مخدر در مقر سازمان ملل متحد در وین با شهریار خان آفریدی وزیر مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی پاکستان ملاقات کرد و گفت: در خصوص توقف کشت و فراوری مواد مخدر در افغانستان، قریب به دو دهه شاهد حضور نیروهای کشورهای غربی بوده ایم. حضوری که حداقل در انجام مأموریت تعریف شده مقابله با مواد مخدر، نه تنها ناموفق، بلکه دارای نتیجه معکوس معناداری بوده است.

مؤمنی گفت: در چنین شرایطی که همچنان نیروهای خارجی علاقه مند به حضور خود در این منطقه هستند، گسترش و تعمیق همکاری های دوجانبه و سه جانبه بسیار اهمیت دارد و عملاً در جهت برقراری و تقویت ثبات و امنیت به نفع و مصلحت کشورهای منطقه می باشد.

وی اضافه نمود: متأسفانه قاچاقچیان مواد مخدر، افزون بر کوشش برای قاچاق مستقیم مواد به ایران، قلمرو پاکستان را نیز راستا امنی برای قاچاق مواد به ایران می دانند و از این لحاظ ما تحت فشار هستیم و انتظار داریم که نهادهای ذی ربط مقابله ای پاکستان، ضمن تشدید کنترل در استان های هم مرز دو کشور، با نیروهای ما نیز همکاری نزدیکی داشته باشند تا با این اقدام آن ها مقابله لازم انجام گردد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در چند سال اخیر قاچاقچیان مواد مخدر تمایل فراوانی برای استفاده از راستا دریایی دارند و از این بابت بنادر ما و شما مورد تهدید هستند. لذا مناسب است، در این زمینه نیز دو کشور به همکاری بپردازند.

مؤمنی اضافه نمود: هر دو کشور در معرض پیامدهای منفی ناشی از کشت و فراوری و قاچاق مواد مخدر در افغانستان می باشند و تردیدی نیست که هر کشور مستقلاً در این ارتباط برنامه هایی را برای مقابله، طراحی کرده و در دست اجرا دارد. لکن در اثربخشی این اقدامات منوط به جلب همکاری افغانستان در حوزه مبارزه با مواد مخدر، می باشد.

وی ادامه داد: همکاری سه کشور در قالب ابتکار سه جانبه در حوزه کنترل و مدیریت مرزهای مشترک و مقابله با معضل مواد مخدر، یک ظرفیت بالقوه است که علیرغم دستاوردهای خوبی که داشته، استفاده چندانی از آن نمی گردد. کارشناسان سه کشور باید در نشست آینده، آسیب شناسی نمایند تا به وسیله جلب حمایت دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد و تأمین مساعدت های فنی و تجهیزاتی توسط کشورهای یاری نماینده، این ابتکار تقویت گردد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: جمهوری اسلامی ایران در سطح دو جانبه نیز برای همکاری های مرزی، اطلاعاتی و عملیاتی با پاکستان با هدف شناسایی و ضربه زدن به باندهای بین المللی قاچاق مواد مخدر، آمادگی لازم را دارد.

مؤمنی گفت: در حوزه کاهش تقاضا، نیز ایران از ظرفیت های بالا و تجربیات خوبی برخوردار است که آماده ایم - به موازات همکاری های سه جانبه - به صورت دوجانبه نیز در اختیار شما قرار دهیم. در اواخر سال 2019 میلادی در تهران با همکاری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در وین مرکز منطقه ای ظرفیت سازی و پژوهش در درمان اختلالات ناشی از مصرف مواد راه اندازی شد که محمل خوبی برای همکاری ها در زمینه کاهش آسیب بین دو کشور است.

لازم به ذکر است؛ در این ملاقات طرفین بر گسترش روابط تاریخی، دینی و مذهبی دو کشور و نیز اراده دو کشور برای افزایش همکاری ها در امر مبارزه با مواد مخدر تاکید و ابراز امیدواری کردند که در همه حوزه ها از جمله کاهش تقاضا با یکدیگر همکاری نمایند.

ترکیه: ترکیه: سفر بقه سرزمین زیبایی ها، استانبول، آنتالیا، آنکارا، کوش آداسی

مجله دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 9000

به "آمادگی ایران برای همکاری با پاکستان در مقابله با باندهای بین المللی مواد مخدر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی ایران برای همکاری با پاکستان در مقابله با باندهای بین المللی مواد مخدر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید