آتش سوزی و قاچاق چوب بلای جان جنگل های هیرکانی

به گزارش کنفرانس هکا، مدیر کل دفتر ثبت آثار، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی وزارت میراث فرهنگی گفت: جنگل های هیرکانی با قدمت چند میلیون سال در سال 98 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و مخاطراتی که این اثر ارزشمند را تهدید می نماید، شامل آتش سوزی، آفات و امراض، قاچاق چوب، ریختن زباله و شکار بی رویه است.

آتش سوزی و قاچاق چوب بلای جان جنگل های هیرکانی

به گزارش خبرنگاران به نقل از سبزینه، مصطفی پورعلی اضافه کرد: آسیب های حوزه جنگل های هیرکانی به حدی رسیده که علاوه بر از بین رفتن مقداری از این جنگل ها، خطر خروج این اثر جهانی از فهرست یونسکو نیز وجود دارد؛ خطری که سایر آثار ثبت شده از سوی ایران در فهرست جهانی را نیز تهدید می نماید؛ حوزه ای که نیازمند کوشش های مجدانه برای ثبت سایر میراث گرانب های کشور در این عرصه است؛ امری که می تواند جنبه های جهانی پیدا نموده و به جذب بیشتر جهانگرد در این دوران سخت مالی یاری کند.

او اضافه کرد: با ثبت جهانی این سایت ارزشمند قطعاً مدیریت بهتری انجام می گردد و طبق برنامه زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت بر اساس برنامه مدیریت مندرج در پرونده ثبتی جهانی این اثر ارزشمند و تصمیمات شورای راهبردی سه جانبه بین سازمان جنگل ها و مراتع، حفاظت محیط زیست و وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی، قطعاً در راستای حفاظت بهتر این سایت کوشش ویژه ای صورت می گیرد.

پورعلی با اشاره به این که کدام آثار ثبت شده در فهرست جهانی در خطر خروج از ثبت قرار دارند، گفت: در حال حاضر هیچ اثری در خطر خروج از ثبت قرار ندارد. در این حوزه، پرونده بم و منظر فرهنگی آن پس از زلزله به منظور استفاده از یاری های جهانی در فهرست در خطر ثبت شده بود که به واسطه اقدامات حفاظتی و برنامه مدیریتی مناسب و بعد از مشارکت های کارشناسی جهانی این اثر از فهرست آثار در خطر خارج شد.

مدیرکل دفتر ثبت آثار، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی اعلام کرد: در حوزه میراث فرهنگی ناملموس نیز دو پرونده تحت عنوان های نقالی و مهارت سنتی لنج سازی و دریانوردی با آن در خلیج فارس در فهرست در خطر و نیازمند پاسداری فوری ثبت شده بود.

  • آشنایی با سازمان حفاظت محیط زیست

وی گفت: در گزارش ادواری اقدامات پاسدارانه برای احیای این دو میراث که سال گذشته به دبیرخانه یونسکو ارسال شد، درخواست کردیم با توجه به اقدامات پاسدارانه مناسبی که انجام و موجب احیای این دو میراث شده است، این دو اثر نیز از فهرست در خطر خارج و به فهرست معرف اضافه شوند. این گزارش در حال آنالیز است و در آذر ماه امسال در اجلاس جهانی در خصوص آن تصمیم گیری خواهد شد.

پورعلی با ذکر قوانین در این حوزه گفت: طبق قوانین کنوانسیون 2003 این امکان وجود دارد در شرایطی که اثر در فهرست در خطر میراث جهانی یونسکو ثبت شده باشد و اقدامات پاسدارانه پیروز درخصوص حفظ و احیای آن انجام گردد و در شرایط مناسبی قرار داشته باشد، می تواند از فهرست در خطر خارج و به فهرست معرف اضافه گردد.

این مقام مسئول در وزارت میراث فرهنگی در انتها درخصوص ثبت غذاهای ایرانی در فهرست جهانی اذعان کرد: ما در حال تحقیق و برنامه ریزی برای انتخاب غذایی هستیم که در راستای مهم ترین هدف کنوانسیون که انسجام اقوام است، حوزه جغرافیایی وسیعی را شامل گردد و غذای مشترک اکثریت اقوام ایرانی باشد. در گذشته این کار صورت گرفته و فرهنگ مشترک نان های نازک مانند لواش در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. از طرفی باید به این نکته توجه کنیم که از عنوان هایی که بیش از حد فراگیر هستند استفاده نکنیم، چراکه استفاده از این گونه عنوان ها موجب ردشدن پرونده خواهد شد.

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 11355

به "آتش سوزی و قاچاق چوب بلای جان جنگل های هیرکانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش سوزی و قاچاق چوب بلای جان جنگل های هیرکانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید